Китайська філософія. Енциклопедичний словник.

Чжан чжань - це ... Що таке чжан чжань?

Чжан чжань

Чжан Диву. 4 в. Вчений, каноновед з гос-ва Сх. Цзінь. Уродженець Гаопіна (до юго-зап. Від суч. Цзіньсяна пров. Шаньдун). Складався на держ. службі. Єдностей, що збереглося соч. "Ле-цзи чжу" ( "резюмує коммент, до" Ле-цзи "). За твердженням Ч. Ч., він заснований на древньому тексті протодаос. Пам'ятника" Ле-цзи "(4 - 3 ст.

Читати Далі
Хаос - це ... Що таке хаос?

Хаос

Хунь Дунь "Хаос" Поняття традиц. кит. філософії, особливо характерне для даосизму. Етимологія незрозуміла. Мабуть, це слово стародавнього походження, передавати спочатку образ чогось смутного і невизначеного. Ряд фрагментів даос, текстів (перш за все з гл. 7 "Чжу-ан-цзи" - про смерть "Хаосу" в результаті просвердлювання в ньому семи отворів по образу чоловіче.

Читати Далі
Чень Фуля - це ... Що таке чень Фуля?

Чень Фуля

Чень Цзюнь-Цзюй, прозв. Чжічжай. 1137, Жуйань окр. Веньчжоу, - 1203. Вчений-конфуцианец, один з провідних мислителів Юнцзя школи. Навчався у Сюе Цзісюаня, особливу увагу приділяв вивченню історич. джерел. Служив при дворі. Осн. соч. - "Чунь цю хоу чжуань" ( "Пізні коментарі до" Весни і Осені ")," Чжічжай вень цзи "(" Собр.

Читати Далі
Чень сяньчжан - це ... Що таке чень сяньчжан?

Чень сяньчжан

Чень Гунфу, Чень Шічжай, прозв. Байша сяньшен ( "учитель з Байша"). 1428, Байшан обл. Сіньхуей (на території суч. Пров. Гуандун), - 1500Філософ-неоконфуціанец. Навчався у У Юйбі. Відстоюючи особисту духовну незалежність, відмовився від служби взагалі, в т. Ч. Відкинув посаду історіографа в Хан'лінь академії.

Читати Далі
Чень хуань - це ... Що таке чень хуань?

Чень хуань

Чень Чжоюнь, прозв. Шофу, Наньюань. Тисяча сімсот вісімдесят шість, окр. Чанчжоу (суч. Повіт Усянь) пров. Цзянсу, - 1863Каноновед (див. Цзин Сюе). Вважав своїм учителем Дуань Юйцая. У Пекіні тісно спілкувався з Ван Няньсунем, Ван Іньчжі, Хао Ісинь, Ху Пейхуеем і ін. Провідними каноноведамі, користувався їх консультаціями.

Читати Далі
Чень Цюе - це ... Що таке чень Цюе?

Чень Цюе

Чень Даоюн, Чень Фейсюань, Чень Цяньчу. 1604, Хайнін пров. Чжецзян, - 1677Мислітель-неоконфуціанец, учень Лю Цзунчжоу (навчався разом з Хуан Цзунси). Після падіння дин. Мін і воцаріння Маньчжу. дин. Цин жив на самоті, займаючись літ. працею. Піддавав гострій критиці в рівній мірі неоконф. "Вчення про принцип" (чи Сюе) і буддизм.

Читати Далі
Чен сюаньін - це ... Що таке Чен сюаньін?

Чен сюаньін

Чен Цзиши. 7 ст. Даос, монах, вчений. Уродженець окр. Шаньчжоу (на території суч. Повіту Шаньсянь пров. Хенань). Жив самітником в обл. Дунхай (суч. Пров. Цзянсу). У 631 був запрошений імператором Тайцзун в столицю, отримав почесний титул "зап. Вчителі Закону" (сі хуа фаши). У 650 - 5 переселився в окр.

Читати Далі
Цзя і - це ... Що таке цзя і?

Цзя і

Цзя Шен, Цзя-цзи200 до н. е., Лоян (суч. пров. Хенань), - 168 до н. е. Літератор, мислитель, поряд з Лу Цзя (3 - 2 ст. до н. е.) передував Дун Чжуншу (2 - 1 ст. до н. е.) у справі створення идеологич. системи централізованої імперії Хань (206 до н. е. - 220). Був сановником ( Тайчжун дафу) при дворі імператора Вень-ді (179- 156 до н.

Читати Далі
Чжоу Дуньі - це ... Що таке чжоу Дуньі?

Чжоу Дуньі

Чжоу Маошу, Чжоу Ляньсі, Чжоу-цзи, Чжоу Юань-гун. 1017, Інду (суч. Повіт Даосянь, пров. Хунань), - 14. 7 (7. 6). 1073, Лушань, пров. Цзянси. Кіт. філософ і літератор, гл. основоположник неоконфуціанства. Походив з родини чиновника, в 1036 - 71 перебував на держ. службі, займаючи Вибрані. пости середнього рівня.

Читати Далі
Чжоуские ритуали - це ... Що таке чжоуские ритуали?

Чжоуские ритуали

"ЧЖОУ ЧИ" "Чжоуские ритуали". Др. назв. - "Чжоу Гуань" ( "Чжоуские чиновники"), "Чжоу Гуань цзин" ( "Канон чжоуских чиновників"). Один з пам'ятників, що входять в конф. зібр. класичні. літри - "Тринадцять канонів" ( "Ши сань цзин"). Традиція приписує його створення Чжоу-гуну, мл. братові У-вана - першого государя дин.

Читати Далі
Коментар прив'язаних слів - це ... Що таке коментар прив'язаних слів?

Коментар прив'язаних слів

СІ ЦІ Чжуань "коментується. Прив'язаних слів". Розд. "Чжоу і" ( "чжоуской змін"), найбільш філософічний з коментарів ( "Ши і" - "Десяти крил") до канонич. частини цієї книги - "І цзин" ( "Канону змін"). Поняття "Сі ци" ( "прив'язані слова") має на увазі підписи до графич. елементам - триграм і гексаграмм (гуа ци, см.

Читати Далі
Повне зібрання книг чотирьох сховищ - це ... Що таке повне зібрання книг чотирьох сховищ?

Повне зібрання книг чотирьох сховищ

"Си КУ ЦЮАНЬ ШУ" "Полі. Собр. Книг чотирьох сховищ". Повна назва "С. к. Ц. Ш. Цзун му ти яо "(" Анотований зведений каталог повн. собр. книг чотирьох сховищ "). Каталог имп. б-ки. Відомий також як" Си ку "(" Чотири скарбниці ")," Си бу "(" Чотири розділи "). Упоряд. в 1773 - 83 за указом Цяньлуна (1736 - 95), імператора Маньчжу.

Читати Далі
Зосередженість - це ... Що таке зосередженість?

Зосередженість

САНЬМЕЙ санскрит. самадхи - "зосередженість", стабілізація свідомості, впорядкованість психіки, спокій, умиротворення, врівноваженість. Буд. термін, що позначає псіхіч. стан, в якому свідомість цілком зосереджено в єдиному фокусі ( "одній точці") і не схильне до хаосу. Один з найважливіших методів буд.

Читати Далі
Перетворення - це ... Що таке перетворення?

Перетворення

ХУА "Перетворення" ( "трансформація", "зміна", "перетворення") Поняття кит. філософії, що припускає спонтанну трансформацію з виникненням нової сутності. У найдавніших пам'ятниках поняття x. застосовується гл. обр. щодо чоловіче. особистості. В "Шу цзин" (8 - 5 ст. До н. Е.) Поєднання та X. ( "велике перетворення") має на увазі научение, завдяки до-рому виховується правильне ставлення людини до государя.

Читати Далі
Дао де цзин - це ... Що таке дао де цзин?

Дао де цзин

"Канонічний. книга про дао і де", "Канон дао і де", або "Лао-цзи" - пам'ятник древнекіт. філос. думки, приписується напівлегендарним мислителю Лао-цзи; основоположний даос. трактат. За традицією відноситься до 6 - 5 ст. до н. е. , Однак суч. наука вважає більш достовірної датуванням 4 - 3 ст. до н. е.

Читати Далі
Дао передача - це ... Що таке дао передача?

Дао передача

ДАО ТУН "Передача дао (вчення, традиції)" Поняття, що означає передачу духовного вчення від первомудрецов до наступних поколінь. З'явилося в конф. філософії, згодом набув значного поширення в кит. сектантство. Хоча сам Конфуцій не використав поняття Д. т., Конф. традиція приписує йому осмислення розуміється під Д.

Читати Далі