Китайська філософія. Енциклопедичний словник.

Тьма - це ... Що таке тьма?

Тьма

Сюань "Таємне" ( "приховане", "таємниче", "мистич.", "Незбагненне" , "морок", "тьма", "синьо-чорне"). Поняття кит. (Перш за все даос.) Філософії і культури. В "Дао де цзин" (§ 1 і ін.) Вживається як метафора незбагненного дао, а біном "С. тун" ( "таємне єднання", § 56) означає сферу "сокровенності" - область онтологічен.

Читати Далі
Ден си-цзи - це ... Що таке ден си-цзи?

Ден си-цзи

Филос. трактат, який традиційно вважається одним з основоположних соч. древнекіт. "школи імен" (хв цзя). Приписується мислителю - "діалектику" (бянь (1)) і держ. діячеві Ден Сі (6 ст. до н. е.). "Д. С. -ц." міг бути створений в 6 - 3 ст. до н. е. , Безумовно існував на р-ж н. е. - зафіксований Лю Сяном, а також Бань Гу в бібліографія, розд.

Читати Далі
Дхарма - це ... Що таке дхарма?

Дхарма

Фа1. "Закон" ( "зразок", "правило", "метод"). Категорія кит. філософії та культури. У широкому сенсі означає визначений деонтологіч. нормою зразок (перш за все поведінки і дії). У вузькому сенсі Ф. - юридич. закон, що протистоїть природної "благодаті / чесноти" - де (1) (пор. дихотомію закону і благодаті в християнській традиції), а в соціально-правовому аспекті опозиційний ритуальної "благопристойності" (чи (2)).

Читати Далі
Діалектики - це ... Що таке діалектики?

Діалектики

МІН ЦЗЯ "Школа імен", "номіналісти", "софісти", "діалектики". Філос. напрямок 5 - 3 ст. до н. е. В "Ши цзи" (2 - 1 ст. До н. Е.) Фігурує як одна з дев'яти, в "Хань шу" ( "Історія дин. Хань", i в.) - одна з шести провідних древнекіт. філос. шкіл. Проблематика М. ц. включала переважно питання форм, способів, закономірностей мислення і пізнання.

Читати Далі
Вчення про гуманність - це ... Що таке вчення про гуманність?

Вчення про гуманність

Жень Сюе "Вчення про гуманність". Гл. філос. і соціально-політичне життя. соч. Тань Ситун. Поряд з "Так тун шу" Кан Ювея є джерелом по ідеології руху за реформи (1895 - 8). Завершено в січні 1897. За життя автора не публікувався. З січня 1899 частинами друкувалося в виходила на кит. мовою в м Йокогама (Японія) газеті "Цін'і бао" ( "Обговорення (проблем) Китаю") і в шанхайської "Ядун шибао" ( "Сх.

Читати Далі
Вчення про середині - це ... Що таке вчення про середині?

Вчення про середині

"Чжун ЮН" "(Вчення) про серединному і незмінному (шляху)", "Серединної і незмінне", "Вчення про середину" . Конф. філос. трактат, традицією приписується Цзи Си (5 ст. до н. е.), але, мабуть, створений бл. 3 ст. до н. е. (за різними версіями 5 - 3, 4 - 3, 3 - 2 ст. до н. е.). Спочатку - частина трактату "Лі цзи", з 4 - 6 ст.

Читати Далі
Вчення про Праджня - це ... Що таке вчення про Праджня?

Вчення про Праджня

Божо СЮЕТеченіе в кит. буддизмі махаяни; в пер. правління дин. Вей (220 - 65) і Цзінь (265 - 420) було одним з двох найбільш влият. напрямків, які отримали поширення гл. обр. на півдні Китаю. Осн. увагу приділяло вивченню і тлумачення сенсу ЄУТР з розділу "Праджняпарамита". Стало поширюватися після того, як в кінці пров.

Читати Далі
Дунліньская школа - це ... Що таке дунліньская школа?

Дунліньская школа

Дунлінь сюепайТеченіе в неоконфуціанстве кін. 16 - поч. 17 в. Отримало назв. по імені приватної академії Дунлінь (Дунлінь Шуюань - Книжкова палата Сх. ліси), створеної в 1604 в сх. лісовому передмісті м Усі (пров. Цзянсу) на місці школи, осн. на поч. 12 в. Ян Ши і закритою в 13 в. Творці академії Гу Сяньчен і його брат Гу Юньчен розробили в якості керівництва до навчання "Положення про Дунліньском сході" ( "Дунлінь хуейюе"), де перераховувалися "Правила учнівства в Печері білого оленя" ( "Байлуд

Читати Далі
Е ши - це ... Що таке е ши?

Е ши

Е Чженцзе, прозв. Шуйсінь. 1150, Юнцзя окр. Веньчжоу (на території суч. Лров. Чжецзян), - 1223. Мислитель-неоконфуціанец, політичне життя. діяч, літератор, представник Юнцзя школи. Мав вищий учений ступінь цзиньши. Обіймав високі держ. пости, удостоєний особливих відмінностей за заслуги у військових кампаніях проти чжурчженьского гос-ва Цзінь.

Читати Далі
Просвітління зал - це ... Що таке просвітлення зал?

Просвітління зал

МІН ТАН "Пресвітлий престол", "Зал просвітлення". Ритуальний зал, який служив в стародавньому Китаї для прийому правителем підданих. Називався також Куньлунь по назв. свящ. гори - житла небожителів. У кит. культурі поняття "М. т." залишилося символом гармонії, світопорядку. У давнину слово "тан" ( "зал", "храм") було синонімічно поняттю "хв (3)" ( "ясний", "світлий"); т.

Читати Далі
Ефір - це ... Що таке ефір?

Ефір

Ітай Ефір (транскрипція) Категорія, до-рій оперували кит. мислителі кін. 19 - поч. 20 в. Запозичена з європ. природ. наук і філософії, де ефір розглядався як речовина, що заповнює простір між молекулами, а такі явища, як світло, теплота, магнетизм і електрику, пояснювалися рухом світового ефіру. У Китаї це поняття зазнало істот, зміни.

Читати Далі
Фан Ічжі - це ... Що таке фан Ічжі?

Фан Ічжі

Фан Мічжі, прозв. Маньгун. 1611, Тунчен (суч. Пров. Аньхой), - 1671. Філософ, учений. У молодості разом з Чень Чженьхуеем, У Інцзю і Хоу Фан'юем ( "чотири князя кін. Епохи Мін"), а також Хуан Цзунси став учасником реформаторської угруповання "Т-во відродження" (Фу ше), що виступала проти корупції та протекціонізму, засилля палацових клік, непослідовною зовн.

Читати Далі
Фань Чжень - це ... Що таке фань Чжень?

Фань Чжень

Фань Цзижень450 (?), Наньсян (суч. Пров. Хенань), - 515 (?) Філософ-матеріаліст. Виходець з впливового чиновницького клану. Складався на держ. службі в пер. правління дин. Півд. Ци (479 - 501) і Лян (502 -57), підтримував особисті контакти з членами правлячих будинків. Один з провідних представників антібуд.

Читати Далі
Фацзан - це ... Що таке фацзан?

Фацзан

Сяньшоу. 643, Чан'-ань (суч. Сіань, пров. Шеньсі), - 712. Третій патріарх і фактич. засновник буд. Хуаянь школи, систематизував її вчення і додав йому самобутність. Рід. в родині вихідця з Хорезма, тому іноді іменується "хорезмійці Ф." (Канцзюй Ф.). Був учнем знаменитого перекладача і реформатора Фасян школи (Див.

Читати Далі