Католицька енциклопедія

Адонай - це ... Що таке Адонай?

Адонай

(Від древнеевр. 'Adonai - "мій Господь") - одне з сакральних імен Божих. Найважливішим із них в ВЗ було Яхве; в силу своєї найбільшої святості це ім'я не вимовлялося вголос, а замінювалося словами Haš-Šem (Ім'я) або А. Словосполучення Адонай Елохім ( 'Adonai' Elohim) в рус. перекладі звучить як Господь Бог.

Читати Далі
Адопціонізм - це ... Що таке Адопціонізм?

Адопціонізм

(Від лат. adoptio - усиновлення) - гетеродоксальное вчення про природу Ісуса Христа, згідно з яким Він був не Богом, а тільки людиною, піднесеним , "усиновленою" Богом Отцем; цей акт усиновлення полягає в отриманні Ісусом особливої ​​благодаті в певний момент Його життя (при хрещенні або, згідно пізнього А.

Читати Далі
Адораткі - це ... Що таке Адораткі?

Адораткі

(Від лат. adoratio - поклоніння) - загальна назва жіночих чернечих конгр. , Духовність яких заснована на поклонінні Святих Дарів. Багато конгрегації А. займаються також вихованням молоді і доглядом за хворими; інші ведуть споглядальний спосіб життя. Перша конгр. А., Сестри постійного поклоніння Святим Дарам (Religieuses Adoratrices PerpОtuelles du Saint-Sacrement), була заснована в 1659 у Франції та прийняла статут св.

Читати Далі
Адріан i - це ... Що таке Адріан I?

Адріан i

(Hadrianus) - Папа Римський (1. 02. 772- 25. 12. 795). Походив з аристократичного рим. сімейства. Отримав гарну освіту, при Папі Стефане II був висвячений в диякони. З початку свого понтифікату послідовно проводив політику союзу з Франкським королівством. Йому вдалося передати суду замішаного в різних злочинах могутнього Павла Афіарту, який очолював пролангобардскую партію, тим самим послабивши вплив лангобардів в Римі.

Читати Далі
Адріан iI - це ... Що таке Адріан II?

Адріан iI

(Hadrianus) - Папа Римський (14. 12. 867- 14. 12. 872). Походив із знатного рим. роду; з 842 - кардинал-пресвітер базиліки Св. Марка. Початок понтифікату А. було затьмарене двома трагічними подіями: пограбуванням Рима Сполетського герцогом Ламбертом, а рік по тому - особистою драмою в родині А.: його дочка і дружина (до прийняття священного сану А.

Читати Далі
Адріан iII - це ... Що таке Адріан III?

Адріан iII

(Hadrianus), св. - Папа Римський (17. 05. 884 - сент. 885), римлянин. Про короткому понтифікату А., а також про його діяльності до обрання на папський престол практично не збереглося жодних відомостей. Відносно Визант. Церкви А. продовжував примирливу політику пап Іоанна VIII і Марина I, направивши послання патріарха Фотія, в якому повідомив про своє обрання.

Читати Далі
Адріан iV - це ... Що таке Адріан IV?

Адріан iV

(Hadrianus), Микола Брейкспір ​​(Nicolaus Breakspear) - Папа Римський (4. 12. 1154-1. 09. тисяча сто п'ятьдесят дев'ять); рід. ок. 1100, Ланглі (Англія), розум. в Ананії (Італія). Походив з бідної сім'ї. В юності покинув Англію, навчався у Франції, вступив в Орден регулярних каноніків св. Августина в мон.

Читати Далі
Адріан Никомидійський - це ... Що таке Адріан Никомидійський?

Адріан Никомидійський

( Грец. Άδριανός, лат. Hadrianus), св. ; рід. у 2-й пол. III в. , Розум. на поч. IV ст. , Нікомідія (суч. Ізміт, Туреччина). Зазнав мученицької смерті за Христа при імп. Максиміані (286-305), співправителем імп. Діоклетіана. Згідно мартиролог Ієроніма, А. був рим. офіцером; ставши свідком мужнього сповідання віри 23 християнами, сам прийняв християнство, за що разом з ними був кинутий у в'язницю, а потім страчений.

Читати Далі
Адріан v - це ... Що таке Адріан V?

Адріан v

(Hadrianus), Оттобóно Фієскі (Ottobono Fieschi) - Папа Римський (11. 07. 1276-18. 08. тисяча двісті сімдесят шість); рід. ок. 1205, Генуя. Походив з аристократичної родини графів Лаванья і був племінником Папи Інокентія IV. У 1244 став кардиналом-дияконом. У 1265 Папа Климент IV направив його в якості легата в Англію, де він виступив посередником у конфлікті між королем Генріхом III і англ.

Читати Далі
Адріан vI - це ... Що таке Адріан VI?

Адріан vI

(Hadrianus), Адріан Флóренс (Adrian Florensz) - Папа Римський (9. 01. 1522-14. 09. тисячу п'ятсот двадцять три); рід. 2. 03. 1459, Утрехт (Голландія), розум. в Римі. У 1474 вступив на філос. ф-т Лувенського ун-ту, після закінчення якого продовжив навчання на ф-тах богослов'я і канон. права. Захистивши докторську дисертацію в 1491, він почав викладати в Лувенському ун-ті.

Читати Далі
Адвент - це ... Що таке Адвент?

Адвент

( Лат. adventus - пришестя), в Зап. Церкви - літургійне час, попереднє Різдву Христовому і початкуюче літургійний рік. Звичай підготовки до святкування Різдва засвідчений вже в кін. IV ст. , Коли Сарагосскій собор (380) наказав вірним не пропускати богослужінь ні в один з днів з 17 грудня до свята Богоявлення.

Читати Далі
Агапа - це ... Що таке Агапа?

Агапа

(Від грец. άγάπη - любов) I. християнська любов; II. братська християнська трапеза. 1) В грец. яз. є 4 слова для позначення любові: ερως (чуттєва любов), στοργή (гл. обр. любов між батьками і дітьми), φιλία жймЁб (дружба, любов до друзів) і, нарешті, άγάπη (А.). Останнє слово практично не використовується античними авторами і вперше з'являється, мабуть, в Септуагінті, де служить єдиним словомί, використовуваним для передачі слова ahabah, що означає любов на древнеевр.

Читати Далі
Агапіт ​​i - це ... Що таке Агапіт ​​I?

Агапіт ​​i

(Agapitus), св. - Папа Римський (13. 05. 535- 22. 04. 536); син знатного римлянина Гордиана, після смерті дружини став священиком. А. входив до складу гуртка, який об'єднував шанувальників класичної античної культури. Разом з Кассиодором А. мав намір організувати в Римі вищу школу (віддалений прототип христ.

Читати Далі
Агапіт ​​iI - це ... Що таке Агапіт ​​II?

Агапіт ​​iI

(Agapitus) - Папа Римський (10. 05. 946 - грудень 955), римлянин. Його понтифікат припав на час посилення герм. королівства, завдяки союзу з яким папство вже при найближчих наступників А. змогло ліквідувати свою політ. залежність від рим. аристократії. Якщо в прийнятті політ. рішень А. перебував під тиском імператора Рима Альберика, то в управлінні Церквою він діяв самостійно.

Читати Далі
Агата - це ... Що таке Агата?

Агата

(Agatha), Агафія, св. - мучениця III в. , Розум. в Катанії (Сицилія), найімовірніше, за часів гонінь при імп. Деціі. Ім'я А. включено в канон рим. , Амвросіанської і Равеннской літургії, що підтверджує давнє походження її шанування; її ім'я згадується в мартиролог Ієроніма (сер. V ст.) і в Карфагенском календарі.

Читати Далі
Агафон - це ... Що таке Агафон?

Агафон

(Agatho), св. - Папа Римський (27. 06. 678- 10. 01. 681), монах-бенедиктинець (OSB), родом із Сицилії. Понтифікат А. пройшов під знаком глибоких змін у відносинах між Римом і Константинополем. Значна частина сх. районів Візантійської імперії, де домінували послідовники монофизитства, виявилася захопленою арабами, внаслідок чого відпала необхідність шукати варіанти компромісу з монофізитами; останнім таким компромісом було монофелітство.

Читати Далі
Агаджанян - це ... Що таке Агаджанян?

Агаджанян

(Agagianian) Грігóрій Петро XVкардінал, вірмено-католицький патріарх Кілікії, префект рим. Конгрегації з поширення віри; рід. 18. 09. 1895 Ахалцихе (Грузія), розум. 16. 05. 1971, Рим. З 1906 навчався в Римі. Вивчав філософію і богослов'я в Папському Урбаніанському ун-ті. Після прийняття священства (1917) вивчав канон.

Читати Далі
Агнеса - це ... Що таке Агнеса?

Агнеса

(Agnes), св. - рим. мучениця, що жила на рубежі III і IV ст. , Одна з найбільш відомих раннехріст. святих. Згідно з переказами, А. прийняла муки за віру в юному віці (12-13 років) - ймовірно, при імп. Диоклетиане: ок. 304 її засудили до смерті за відмову приносити жертву язичницьким ідолам. Катакомби, в яких вона була похована, нині носять її ім'я.

Читати Далі
Агнеса Богемська - це ... Що таке Агнеса Богемська?

Агнеса Богемська

(Agnes de Bohemia), Агнеса Празька, св. - дочка короля Богемії Оттокара I і двоюрідна сестра Єлизавети Угорської, сподвижниця Клари Ассизький; рід. в 1205, Прага, розум. 2. 03. 1282 там же. Уже в 1208, коли А. було всього три роки, її заручили з Болеславом, сином Генріха, герцога Сілезії, і відправили в монастир Требніци (в Сілезії), де вона отримала початкову освіту.

Читати Далі
Агностицизм - це ... Що таке Агностицизм?

Агностицизм

(Від грец. άγνωστος- невідомий) - термін, введений в 1869 англ. натуралістом Т. Гекслі для позначення позиції, що виражається словами: "Я не знаю і не можу знати істину і Вища буття". А. зазвичай відносять до одного з видів скептицизму. Згідно А., тільки науково обгрунтоване знання заслуговує довіри, а для філос.

Читати Далі
Агре, Бернар - це ... Що таке Агре, Бернар?

Агре, Бернар

Його Високопреосвященство кардинал Бернар Агре ( фр. Bernard Agré), (рід . 2 березня 1926 Монга, Кот-д'Івуар). Кот-д'Івуарскій кардинал. Єпископ Мана з 8 червня 1968 по 6 березня 1992 року Архієпископ Ямусукро з 6 березня 1992 по 19 грудня 1994. Архієпископ Абіджана з 19 грудня 1994 по 2 травня 2006 року Кардинал-священик з титулом церкви S.

Читати Далі
Аграфa - це ... Що таке Аграфa?

Аграфa

( Грец. άγραφα - досл. «Не записані") - вислови, приписувані Ісусу Христу і які знайшли відображення в чотирьох канонічних Євангеліях. Джерелами А. є: 1) н. -з. твори, за винятком Євангелій; 2) варіантні читання і доповнення (інтерполяції) в рукописах Євангелій; 3) цитати з Отців Церкви і інший раннехріст.

Читати Далі
Агустоні, Джильберто - це ... Що таке Агустоні, Джильберто?

Агустоні, Джильберто

Його Високопреосвященство кардинал Джильберто Агустоні (італ. Gilberto Agustoni), (нар. 26 липня 1922 року, Шаффхаузен, Швейцарія). Швейцарський куріальний кардинал і ватиканський чиновник. Титулярний архиєпископ Каорле з 18 грудня 1986. Секретар Конгрегації у справах духовенства з 18 грудня 1986 по 2 квітня 1992.

Читати Далі
Аймар де Монтейль - це ... Що таке Аймар де Монтейль?

Аймар де Монтейль

(Адемар або Аймар де Монтейль) ( фр. Adhémar de Monteil, розум. 1 серпня 1098) - учасник 1-го хрестового походу, єпископ міста Ле-Пюї (c одна тисяча сімдесят сім). Виходець із знатної родини Валансьєн, син графа де Валентінуа, власника замку Монтелимар. Коли на Клермонском соборі 1095 року було прийнято рішення про хрестовий похід за визволення Єрусалиму і Гробу Господнього від мусульман, Адемар з великим завзяттям висловив готовність відправитися на Схід.

Читати Далі
Айона - це ... Що таке Айона?

Айона

(Iona) - стародавній ірландський монастир, осн. ченцем Колумбія на однойменному острові, що входить до складу Внутрішніх Гебридських островів (Шотландія). Згідно з однією з гіпотез, на о-ві знаходилося святилище друїдів, що почитали сонце. У 563 на острів прибув Колумба. Близько 565 він заснував там монастир, який став одним з найважливіших центрів пор.

Читати Далі
Акакій - це ... Що таке Акакій?

Акакій

(Άκάκιος) - Патріарх Константинопольський (471-489), що спровокував розкол між Сх. і Рим. Церквами (Акакіева схизма); розум. в 489. Спочатку був активним прихильником халкідонського віровчення (Халкидонський собор), отримав від Папи Симплиция повноваження папського легата, протистояв промонофізітской (монофізитство) політиці узурпатора визант.

Читати Далі
Акакіева Схизма - це ... Що таке Акакіева Схизма?

Акакіева Схизма

Перша схизма (484-519) між Сх. і Римської Церквами, викликана промонофізітской (монофізитство) політикою патріарха Константинопольського Акакія. Прагнучи привести до згоди і єдності в вірі ортодоксальних християн, прихильників Халкідонського собору, і їх супротивників - монофізитів, рел. сепаратизм яких міг перерости в сепаратизм політичний, Акакій і імп.

Читати Далі
Акафіст - це ... Що таке Акафіст?

Акафіст

( Грец. άκάθιστος) - хвалебний піснеспів Сх. Церкви в честь Ісуса Христа, Богородиці або к. -л. святого; під час виконання А. не дозволяється сидіти (в цьому відношенні протилежність А. - седален, або кафизма). А. складається з вступної строфи, або Кукула, і 24 наступних за нею пісень: 12 більш коротких (Кондаков) і 12 більш тривалих (икосов); перший ікос звучить відразу після Кукула, і в подальшому обидва види співів чергуються один з одним.

Читати Далі
Аквавіва - це ... Що таке Аквавіва?

Аквавіва

(Aquaviva) Клавдій - п'ятий генерал Ордена єзуїтів (SJ); рід. 14. 09. +1543, Атри (Італія), по ін. Джерелами Неаполь, розум. 31. 01. 1615, Рим. Походив з відомого роду Аквавіва, герцогів Атрійскіх; 22. 06. 1 567 вступив до новіціяту Отців єзуїтів, в 1574 був висвячений в свящ. і призначений проф. філософії в Римську колегію (Collegium Romanum).

Читати Далі
Алан з Роша - це ... Що таке Алан з Роша?

Алан з Роша

(Alan de la Roche) - франц. містик, чернець-домініканець (OP); рід. ок. 1428 в Бретані (Франція), розум. 8. 09. 1475, Зволле (Нідерланди). А. - творець суч. варіанти молитви розарію, засновник Братства розарію. Вступивши в юному віці в Дінане (Бретань) в Орден домініканців, після деякого часу був посланий в Париж в монастир Св.

Читати Далі
Алан Лілльський - це ... Що таке Алан Лілльський?

Алан Лілльський

(Alanus ab Insulis, Alain de Lille) - чернець-цистерцианец (OCist), богослов, філософ і поет; Doctor universalis (Доктор універсальний); рід. ок. 1128, Лілль (нині Франція), розум. ок. 1203, абатство Сито. Викладав в Парижі (бл. 1157-70) і Монпельє (бл. 1171-85), брав участь в III Латеранському соборі (тисяча сто сімдесят дев'ять).

Читати Далі
Алапа - це ... Що таке алапа?

Алапа

( Лат. alapa - ляпас) - символічний жест, який представляє собою елемент чинопослідування таїнства миропомазання. Полягає в дотику руки єпископа до щоки або плечу приймає миропомазання. Після Літургії. реформи II Ватиканського собору А. не запропоновані чинопоследованием, але в багатьох регіонах за традицією, як і раніше відбувається.

Читати Далі
Альба - це ... Що таке Альба?

Альба

( Лат. alba - біла) - Літургія. одягання в зап. Літургія. обрядах; довге (до підлоги) вбрання білого кольору (або світлого відтінку ін. кольору) з довгими рукавами; підперізується зазвичай мотузковим поясом. А. сходить до світської одязі з тією ж назвою; використовувалася в богослужінні з давніх-давен, проте статус Літургії.

Читати Далі
Албан - це ... Що таке Альбан?

Албан

(Albanus), Албанія, св. - англ. первомученик III-IV ст. ; розум. в Веруламе (суч. Сент-Олбанс, Великобританія). Згадка про мучеництво А. є одним з перших іст. свідоцтв про християнство в Англії (Великобританія). Згідно з повідомленнями англ. істориків Гильдаса (VI ст.) І Біди Високоповажного, А. загинув під час гонінь на християн 302-305 при імп.

Читати Далі
Альбани, Джузеппе - це ... Що таке Альбани, Джузеппе?

Альбани, Джузеппе

Його Високопреосвященство кардинал Джузеппе Андреа Альбані (італ. Giuseppe Andrea Albani), (13 вересня 1750, Рим - 3 грудня 1834 Пезаро, Папська область). Італійський куріальний кардинал. Хоча ніколи не був кандидатом в тата, його роль в обранні Льва XII, Пія VIII і Григорія XVI добре відома папським історикам.

Читати Далі
Албанська католицька церква - це ... Що таке Албанська католицька церква?

Албанська католицька церква

Одна з Східно-католицьких церков, що дотримуються візантійського обряду, тобто належить до числа греко-католицьких церков. Всі парафії церкви розташовані на території Албанії. Не слід плутати її з Італо-албанської католицькою церквою, яка поширена на півдні Італії. ІсторіяХрістіанізація Албанії історично здійснювалася як місіонерами зі Сходу, так і з Заходу (головним чином, на півночі країни).

Читати Далі
Альберт Кампенскій - це ... Що таке Альберт Кампенскій?

Альберт Кампенскій

(Albertus Campensis) - богослов, полеміст, письменник; рід. ок. 1490, Кампен (Нідерланди), розум. 26. 12. 1542, Утрехт (Нідерланди). Батько А. довгий час жив в Москві. А. вивчав філософію і богослов'я в Лувенському ун-ті, одним з його вчителів був Адріан Флоренс - майбутній Папа Адріан VI. У Кельні А.

Читати Далі
Альберт Хмельовський - це ... Що таке Альберт Хмельовський?

Альберт Хмельовський

(Albert Chmielowski), св. - францисканський терціаріїв, засновник згромаджень альбертинців і альбертинок, живописець; рід. 20. 08. 1845 Іголомя, ок. Кракова, розум. 25. 12. 1916 Краків. Син начальника рус. митниці в Іголомя (на австрійсько-рус. кордоні), А. після смерті батька (1853) був відправлений в кадетський корпус в Петербурзі, а через рік повернувся до Варшави.

Читати Далі
Альберт Аахенский - це ... Що таке Альберт Аахенский?

Альберт Аахенский

( Лат. Alberti Aquensis, англ. Albert of Aix) - хроніст 1-го хрестового походу, канонік церкви в Аахені , що жив в XII столітті. БіографіяПроісхожденіе і подробиці життя хроніста не дійшли до наших часів. Відомо лише, що йому належить авторство праці в дванадцяти книгах під назвою "Єрусалимська історія" ( лат.

Читати Далі
Альберт Єрусалимський - це ... Що таке Альберт Єрусалимський?

Альберт Єрусалимський

(Albertus Hierosolymitanus), св. - патріарх Єрусалимський; рід. ок. 1 149, Кастро-ді-Гвалтьері (Італія), розум. 14. 09. 1214, Акка (Палестина). Походив зі знатної родини Авогадро. Після вивчення богослов'я і права став регулярним каноніком мон. Св. Хреста в Мортара, де був обраний пріором ок. 1180. У 1185 Папа Урбан III посвятив його в єп.

Читати Далі