Католицька енциклопедія

Альберт Ризький - це ... Що таке Альберт Ризький?

Альберт Ризький

(Albertus Rigensis) - єпископ Ризький, місіонер; рід. ок. 1165 в Німеччині, розум. 17. 01. 1229, Рига. Все своє життя присвятив зверненню народів Прибалтики. У 1198 був висвячений на єпископа, ставши третім єп. Лівонії (після Мейнарда і Бертольда). Заснував р Ригу (1201) і переніс туди єпископську кафедру.

Читати Далі
Альберти - це ... Що таке Альберти?

Альберти

(Alberti) Леóн Баттістаітал. вчений, архітектор, письменник і музикант епохи Відродження; рід. 18. 02. 1404, Генуя, розум. 25. 04. 1472, Рим. Навчався в Падуї та Болоньї; з 1428 служив у кардинала Альбергаті, в свиті якого побував у Флоренції, Феррарі і Болоньї. У ці роки він написав трактати De pictura (Про живопис), De statua (Про ліпленні), що заклали основи худож.

Читати Далі
Альборнос - це ... Що таке Альборнос?

Альборнос

(Albornoz) Хіль Альварес де Каррільоісп. релігійний і політ. діяч, кардинал; рід. в 1298, Куенка (Іспанія), розум. 23. 08. 1367, Вітербо (Італія). А. був знатного походження: по лінії батька був родичем королем Альфонсо V леонского, а з боку матері - з сім'єю Де Місяць арагонского королівського двору.

Читати Далі
Алхімія - це ... Що таке Алхімія?

Алхімія

(Нім. alchimie, від араб. 'al-kimiya) - пізньоантичний і середньовічне вчення про будову і перетворенні речовин. А. склалася в III в. н. е. в Олександрії на основі технічних знань про речовини (отримання металів, фарб, ліків і т. п.), космологічної містики Близького Сходу і філософії неоплатонізму. Термін виник в VII ст.

Читати Далі
Алкуин - це ... Що таке Алкуин?

Алкуин

( Лат. Alcuinus, давньо англ. Ealhwine) - диякон, вчений і політ. діяч, натхненник Каролингского відродження; рід. ок. 730 в Нортумбрії (Англія), розум. 19. 05. 804, Тур (Франція). Життя і діяльність. А. походив із знатної англосаксонської сім'ї, здобув освіту в кафедр. школі Йорка, яку очолив в 778.

Читати Далі
Алдан - це ... Що таке Алдан?

Алдан

Місто в РФ, районний центр в Якутії в басейні р. Алдан; до 1939 - сел. непомітний; нас. 24 тис. Чол. (1996). Перше катол. богослужіння в районі А. було скоєно священиками Романом Цали і Лешеком Саленга в червні 1991 в сел. Якока (40 км від А.). З сент. того ж року катол. священики стали проводити богослужіння і працювати в школах в самому А.

Читати Далі
Альдхельм - це ... Що таке Альдхельм?

Альдхельм

( Лат. Aldhelmus, давньо англ. Ealdhelm), св. - єп. Шерборнскій, перший лат. англосаксонський поет; рід. ок. 640 в Вессексі (Англія), розум. 25. 05. 709, Далтінг (Англія). Спочатку навчався під керівництвом знаменитого вченого - ірл. ченця Майлдуба, а потім - в Кентерберійській школі, заснованої архієп.

Читати Далі
Алейжадінью - це ... Що таке Алейжадінью?

Алейжадінью

(Aleijadinho) Антóніу Франсіску Лісбóабразіл. архітектор і скульптор; рід. в 1738, Кричу-Прету (Бразилія), розум. 18. 11. 1814. Мулат, незаконний син порт. підрядника-будівельника і негритянки, А. за законами того часу вважався рабом. Однак батько звільнив його, дав своє ім'я і зробив помічником. Майстер відомий під ім'ям "Алейжадінью", досл.

Читати Далі
Альовіза Фрязіно - це ... Що таке Альовіза Фрязіно?

Альовіза Фрязіно

Алевиз Міланець, Алоизий та Карезано (aloisio da Caresano) італ. архітектор кін. XV - поч. XVI ст. Деякі італ. вчені ототожнюють його з архітектором Алоїзі та каркати. Був запрошений вів. кн. Іваном III після смерті працював в Москві архітектора П. А. Соларі. А. приїхав в Москву з Мілана в кінці 1494 та приступив до спорудження кремлівської стіни уздовж р.

Читати Далі
Олександр i - це ... Що таке Олександр I?

Олександр i

(Alexander), св. - Папа Римський (105- 115), римлянин. Достовірних відомостей про діяльність A., крім того факту, що він був єпископом Риму, не збереглося. Пам'ять A. в Католицькій Церкві - 5 травня, в Руській Правосл. Церкви - 16 березня. Істочн. : Irenaeus. Adversus haereses, III, 3, 3; Eusebius Caesariensis.

Читати Далі
Олександр iI - це ... Що таке Олександр II?

Олександр iI

(Alexander), Ансельм (Anselmus) - Папа Римський (1. 10. 1061-21. 04. тисячі сімдесят три); рід. в Баджо, ок. Мілана, розум. в Римі. В юності був одним з ватажків міланської Патара - революційного нар. руху, який боровся з Симоном і гнітом розбещеного міланського духовенства. 1057 став єп. Лузькі. Приєднавшись до партії реформ, в необхідності яких він переконався ще в молодості, став найближчим співробітником Гільдебранда (майбутнього Папи Григорія VII) і Петра Даміана і при їх підтримці був обра

Читати Далі
Олександр iII - це ... Що таке Олександр III?

Олександр iII

(Alexander), Роланд Бандінеллі (Rolandus Bandinelli) - Папа Римський (7. 09. 1159-30. 08. 1 181 ); рід. в Сієні (Італія), розум. в Чивита-Кастеллана (Італія). Освіту здобув у Болонській школі (майбутній Болонський ун-т), в 1139 почав викладати там же богослов'я і канон. право. Потім став каноніком кафедр.

Читати Далі
Олександр iII Романов - це ... Що таке Олександр III Романов?

Олександр iII Романов

Російський імператор (з 1881), син імп. Олександра iI; рід. 26. 02. 1845 С.-Петербург, розум. 20. 10. 1894, Лівадія (Крим). Зійшовши на престол після вбивства імп. Олександра II, А. здійснив стабілізацію держ. ладу в Росії. Основою політ. поглядів А. була апологія необмеженого самодержавства в якості одного з невід'ємних підвалин рус.

Читати Далі
Олександр iV - це ... Що таке Олександр IV?

Олександр iV

(Alexander), Рінальдо (Rinaldo) - Папа Римський (12. 12. 1254-25. 05. тисячу двісті шістьдесят один); рід. в Іенне (Італія), розум. в Вітербо (Італія). Був племінником Папи Григорія IX, який в 1227 звів його в сан єп. Остійскіх і в гідність кардинала. Людина спокійного характеру, А. не прагнув до вирішення політ.

Читати Далі
Олександр Невський - це ... Що таке Олександр Невський?

Олександр Невський

Великий князь, воєначальник, святий Російської Правосл. церкви; рід. 30. 05. 1219, Переславль Залеський, розум. 14. 11. 1263, Городець. Син князя Ярослава Всеволодовича, А. з 1236 княжив у Новгороді. 15. 07. 1240 розгромив в гирлі Неви шведський воєн. загін; за цю перемогу А. був прозваний "Невським".

Читати Далі
Олександр Олександрійський - це ... Що таке Олександр Олександрійський?

Олександр Олександрійський

(Άλέξανδρος, Alexander), св. - архієпископ, богослов; розум. 18. 04. 328. Був обраний на Олександрійську кафедру ок. 312. Ставши свідком виникнення арианского спору (аріанство), спочатку намагався переконати Арія, що його ідеї суперечать Переданню; переконавшись у марності своїх зусиль, А. зібрав в 318 місцевий собор, в якому взяло участь бл.

Читати Далі
Олександр Константинопольський - це ... Що таке Олександр Константинопольський?

Олександр Константинопольський

(Άλέξανδρος, Alexander), св. - єпископ Константинопольський (314-337), переконаний противник аріанства. Брав участь в I Нікейському соборі. Довгий час вважалося, що А. було адресовано послання Олександра Олександрійського проти аріан. Пам'ять А. в Католицькій Церкві (по Римському мартирологу) - 28 серпня, в Руській Правосл.

Читати Далі
Олександр Гельський - це ... Що таке Олександр Гельський?

Олександр Гельський

( Лат. Alexander Halensis, англ. Alexander of Hales) - монах-францисканець (OMin), богослов і філософ, Doctor irrefragabilis (Доктор незаперечний); рід. ок. 1185, Хейлз (ймовірно, суч. Хейлзоуен в графстві Шропшир, Англія), розум. 21. 08. 1245, Париж. Ок. 1220 став магістром богослов'я. У своїх лекціях вперше використав Сентенції Петра Ломбардского в якості базового навчального тексту.

Читати Далі
Олександр vI - це ... Що таке Олександр VI?

Олександр vI

(Alexander), Родріго Бóрджа (Rodrigo de Borgia) - Папа Римський (11. 08. 1492-18. 08. 1503), виходець із знаменитого сімейства Борджіа; рід. 1. 01. 1431, Хатива (Іспанія), розум. в Римі. Після закінчення юридичного ф-ту Болонського ун-ту А., завдяки заступництву свого дядька Папи Калікста III, зробив стрімку духовну кар'єру: в 1456 став кардиналом, а в 1457 - віце-канцлером Римської Церкви.

Читати Далі
Олександр vII - це ... Що таке Олександр VII?

Олександр vII

(Alexander), Фабіо Кіджі (Fabio Chigi) - Папа Римський (7. 04. 1655-22. 05. 1667); рід. 13. 02. 1599 Сієна (Італія), розум. в Римі. Походив з відомої аристократичної сім'ї; отримав прекрасну освіту і зберіг протягом усього свого життя різнобічні науч. інтереси, захоплюючись математикою, архітектурою, поезією, мистецтвом.

Читати Далі
Олександр vIII - це ... Що таке Олександр VIII?

Олександр vIII

(Alexander), П'єтро Оттобóні (Pietro Ottoboni) - Папа Римський (6. 10. 1689-1. 02. тисячу шістсот дев'яносто-один), син канцлера Венеціанської республіки Марко Оттобони; рід. 22. 04. 1610, Венеція, розум. в Римі. Після закінчення юридичного ф-ту Падуанського ун-ту працював в Римській курії. У 1643 Папа Урбан VIII призначив його аудитором вищого церк.

Читати Далі
Александров Микола - це ... Що таке Александров Микола?

Александров Микола

Ніколаевічсвященнік визант. обряду; рід. в 1884, Москва, розум. 29. 05. 1937 ок. станції Ведмежа Гора (суч. м Медвежьегорск), по ін. відомостями 29. 05. 1936 Соловецький табір. Походив з міщан, за професією інженер-механік, член московського катол. парафії Різдва Пресвятої Богородиці. Приніс монаш. обітниці в моск.

Читати Далі
Олексій Едеський - це ... Що таке Олексій Едеський?

Олексій Едеський

(Άλέξιος, Alexius), св. - аскет. Історично достовірних даних про життя А. не збереглося. Всі відомості засновані на сир. легендою, яка виникла в 450-475 (в якій А. називається "чоловіком Божим"). Згідно з цим розповіді, А. був сином знатних римлян, отримав звичайне для того часу світську освіту і христ.

Читати Далі
Олексій i Комнін - це ... Що таке Олексій I Комнін?

Олексій i Комнін

( Грец. Αλέξιος Α 'Κομνηνός) (бл. 1048 - 15 серпня 1118) - візантійський імператор в 1081-1118. Засновник династії Комнінів, племінник імператора Ісаака I Комніна. При дворі імператораПродолжалісь палацові інтриги в Візантії. У 1077 візантійський престол захопив Никифор III Вотаніат, але проти нього, зібравши всі македонські та фракійські війська, рушив Никифор Вриенний.

Читати Далі
Алексіану - це ... Що таке Алексіану?

Алексіану

Або целліти католицький орден. Виник на початку XIV століття на території сучасної Бельгії за часів важких епідемій чуми. Кілька мирян зібралося під проводом Тобіаса (прізвище не відома) для організації допомоги постраждалим від епідемії. Поступово рух Алексіано поширилося на інші європейські країни.

Читати Далі
Алексій i - це ... Що таке Алексій I?

Алексій i

Сергій Володимирович Сіманскійпатріарх Московський і всієї Русі (1945-70); рід. 27. 11. 1877, Москва, розум. 17. 04. 1970, с. Лукіно, Московська обл. Дворянин, народився в сім'ї камергера. У 1899 закінчив юридичний ф-т Московського ун-ту, а в 1904 - Московську духовну академію зі ступенем кандидата богослов'я.

Читати Далі
Алексій iI - це ... Що таке Алексій II?

Алексій iI

Олексій Михайлович Рідігерпатріарх Московський і всієї Русі; рід. 23. 02. 1929 року, Таллінн (Естонія). Син правосл. священика, А. з 15-річного віку іподияконом при архієп. Талліннському і Естонському Павла (Дмитрівському), а потім при єп. Ісидор (Богоявленського). Закінчив рус. школу, в 1947-49 навчався в Ленінградській дух.

Читати Далі
Алгера Льєжський - це ... Що таке Алгера Льєжський?

Алгера Льєжський

Алгера Льєжський, Алгера фон Лютте, (нім. Alger von Lüttich), 1060, Лютте (суч. Льєж) - 1131, Клюні - католицький письменник і упорядник теологічних трактатів . Він керував монастирської школою св. Ламберта в Люттихе, до того як вступив в монастир в Клюні, де зв'язав себе узами дружби з абатом Петром Високоповажним.

Читати Далі
Алжир - це ... Що таке Алжир?

Алжир

Алжирська Народна Демократична Республікагос-ть в Сівши. Африці; столиця - Алжир; офіц. яз. - арабська; тер. 2381, 7 тис. Кв. км; нас. 31, 1 млн. Чол. : Мусульмани (суніти) - понад 99%, католики - 0, 01%. Історичний очеркС xII в. до н. е. на узбережжі суч. А. з'явилися фінікійські колонії, які є основою гос-ва Карфаген; в III в.

Читати Далі
Алхерій Клервоский - це ... Що таке Алхерій Клервоский?

Алхерій Клервоский

(Alcherius Claraevallensis) - чернець-цистерцианец (OCist), учень Бернарда Клервоского; розум. ок. 1180. Відомий філософ і богослов Ісаак з Стелли (1100-69) повідомляє, що А. був знавцем "фізики", т. Е. Математично-природничої грамотності і медицини. У наст. час з урахуванням результатів філол. пошуків А.

Читати Далі
Аліса, княгиня Антіохії - це ... Що таке Аліса, княгиня Антіохії?

Аліса, княгиня Антіохії

Аліса Антіохійська (також Галіс або Аделис) (бл. 1110 - до 1161) - дружина Боемунда iI, князя Антіохії. Батьками Аліси були Балдуїн II і Морфію Мелітенская. Княгиня АнтіохііПосле смерті правителя Антіохії Боемунда I, єрусалимський король Балдуїн II став регентом при його юному сина. У 1126 році досяг повноліття Боемунд II Гвискар (1108-1130) прибув до Єрусалиму, щоб отримати права на правління князівством, разом з якими йому була віддана рука другої дочки короля - Аліси.

Читати Далі
Алегорія - це ... Що таке Алегорія?

Алегорія

( Грец. άλληγορία - іносказання), в екзегетики - метод тлумачення текстів Св. Письма, що виходить за рамки їх буквального розуміння. Алегоричний метод інтерпретації текстів зародився в Стародавній Греції в філософії досократики, які заперечували буквальне розуміння міфології, і досяг розквіту в коментарях стоїків до поем Гомера і Гесіода.

Читати Далі
Аллегрі - це ... Що таке Аллегрі?

Аллегрі

(Allegri) Грегóріоітал. композитор і співак; рід. в 1582, Рим, розум. 17. 02. 1652 там же. У 1591-96 і після 1604 А. - співочий в церкві Св. Людовика Французького в Римі (пізніше, з 1604, він співав у цій церкві тенором). В 1600-07 навчався рим. полифоническому листа у Дж. М. Наніно. Служив в якості співака і композитора в кафедр.

Читати Далі
Алоизий Гонзага - це ... Що таке Алоизий Гонзага?

Алоизий Гонзага

(Aloisius Gonzaga), св. - монах-єзуїт (SJ); рід. 9. 03. 1568, Кастільйоне-дель-Стівер (Італія), розум. 21. 06. тисяча п'ятсот дев'яносто одна, Рим. Був старшим сином князя Ферранте Гонзага, що складався в родинних стосунках з уславленими пологами Італії; з 1577 перебував при флорентійському дворі, пізніше був пажем короля Філіпа II в Мадриді; байдужий до придворного життя, надавав перевагу вивчення іноз.

Читати Далі
Альфані - це ... Що таке Альфані?

Альфані

(Alfani) Гвідосвященнік, вчений і винахідник; рід. 17. 01. 1876, Флоренція, розум. 20. 09. 1940 там же. Займався сейсмологією, астрономією і метеорологією, був популяризатором науки. З 1905 - директор Ксіменіанской обсерваторії (Osservatorio Ximeniano) у Флоренції. Винайшов різні прилади для вивчення сейсмічної активності; вивчав вібрації і відхилення від нормального стану багатьох італ.

Читати Далі
Альтдорфер - це ... Що таке Альтдорфер?

Альтдорфер

(Altdorfer) Альбрехтнем. живописець, гравер, архітектор, дипломат; найбільший представник Дунайської школи живопису; рід. ок. 1480 Регенсбург (Німеччина), розум. 1538 там же. З 1526 А. - гл. архітектор Регенсбурга; з 1535 - посол Регенсбурга при імператорському дворі у Відні. У картині Битва св. Георгія з драконом (бл.

Читати Далі
Альтруїзм - це ... Що таке Альтруїзм?

Альтруїзм

(Від лат. alter - інший) - морально-філос. принцип, який полягає в допомозі і безкорисливу турботу про благо ближнього; протилежність егоїзму. Вчення про А. розглядає товариств. відносини як відносини отд. особистостей і пропонує шляхом відповідного виховання пом'якшити егоїстичні устремління людей. З точки зору загальнолюдських цінностей А.

Читати Далі