Китайська філософія. Енциклопедичний словник.

Дія - це ... Що таке дія?

Дію

Е - санскрит. карма, досл, "справа", "дія". Одна з найважливіших доктрин буддизму та ін. релігій інд. походження (індуїзм, джайнізм). Згідно з ученням буддизму, кожне дію, під яким розуміється будь-який физич., словесний або псіхіч. акт (справа, слово, думка), приносить певний (позитивний, негативний або нейтральний) результат.

Читати Далі
Bah бай - це ... Що таке bah бай?

Bah бай

Прозво. Хуейчжі, Чанеяо, Лучжай. 1197, Цзіньхуа, окр. Учжоу (суч. Пров. Чжецзян), - 1274Учений, послідовник Чжу Сі (12 в.). Викладав у вищих навчальних закладах. Дотримуючись тези Чжу Сі про логічний. первинності структуроутворюючих "принципів" (чи (1)) і вторинності субстанциальной "пневми" (ци (1)), разом з тим відзначав, що вони нероздільні з того моменту, коли починають утворювати індивід, "природні якості" (син (1) ), хоча і жодним чином не можуть бути "змішані".

Читати Далі
Bah фу - це ... Що таке bah фу?

Bah фу

Ван Цзесінь76 (- 85), Ліньцзін (суч. Повіт Чженьюань пров. Ганьсу), - 157 (-167) Філософ-конфуцианец (див. Конфуціанство), політичне життя. мислитель. Будучи сином наложниці і не маючи можливості зробити кар'єру, вів приватний спосіб життя і займався літ. творчістю, в к-ром висловлював позицію анахоретства інтелектуала.

Читати Далі
Bah Говей - це ... Що таке bah Говей?

Bah Говей

Ван Район Цзінань, Ван Гуаньтан. 1877, повіт Хайнін пров. Чжецзян, - 1927, Пекін. Історик, філолог (один з перших дешифровщиков древніх гадательних написів), літ. критик, філософ, поет, перший історик кит. театру. У поч. століття співпрацював у виданнях реформаторів, критикував утилітаризм в освіті, виступав за введення в школах і університетах курсу європ.

Читати Далі
БАОС - це ... Що таке БАОС?

БАОС

Фуси Паосі, БаосіКультурний герой, родоначальник кит. цивілізації. Можливо, первопредок восточнокіт. племен. Шанувався як основоположник мистецтва полювання, рибальства, кулінарії (навчив варити м'ясо), творець графич. системи гуа, перше гуслей, знарядь лову, ін-ту шлюбу; по нек-рим версіями, винайшов іерогліфіч.

Читати Далі
Основа - другорядне - це ... Що таке основа - другорядне?

Основа - другорядне

Термінологіч. словосполучення, в кіт. філософії має три осн. значення. 1. "(Оформлена) сутність / реальність і (її) функція / атрибут". Перший член термінологіч. пари відноситься до другого як ціле до частини. Вперше в указ, значеннях поняття ти (1) ( "тіло / основа") і юний (2) ( "застосування") фігурують, мабуть, в "Сюн'-цзи" (4 - 3 ст.

Читати Далі
Бути - це ... Що таке бути?

Бути

ВЕЙ (1). "Діяння", "звершення", "здійснення", "управління", "робитися", "ставати", "бути", "бути" Термін кит. філософії, що виражає три осн. поняття, похідні від його трьох грамматич. функцій і об'єднані поданням про діяльність (природи або людини). 1. Як зв'язка "робитися", "бути", "бути (чим-небудь)" В.

Читати Далі
Бодхідхарма - це ... Що таке Бодхідхарма?

Бодхідхарма

Розум. 528 або 536. санскрит. "Дхарма просвітлення", "Вчення про просвітління". У кит. транскр. - Путідамо, скор. Так мо. У чань-буддизмі традиційно вважається 28-м буд. патріархом, першим патріархом Чань школи. Особистість багато в чому легендарна, нек-риє дослідники заперечують її історичність. За переказами, родом з Півд.

Читати Далі
Канон буддійський великий - це ... Що таке канон буддійський великий?

Канон буддійський великий

ТАК ЦЗАН ЦЗИН "Велике сховище сутр" ( "Великий буд. канон", "Кіт. буд. канон", "Кіт. Трипитака"), або "І це цзин" ( "Все сутри "). Кіт. назва зібр. буд. канонич. текстів - "Трипитаки" (див. Буддизм). На відміну від ін. Варіантів в кит. зб. включені не тільки перекладні інд. канонич. произв. , Але і кит.

Читати Далі
Канон синівської шанобливості - це ... Що таке канон синівської шанобливості?

Канон синівської шанобливості

"Сяо Цзін" "Канон синівської шанобливості (синівської благочестя)". Один з канонич. текстів конфуціанства, в епоху Хань (кін. 3 ст. до н. е. - поч. 3 ст. н. е.) увійшов в число "Семи канонів" ( "Ци цзин") поряд з "Лунь Юем", "Ши (Цзінь) "," Шу (Цзінь) "," Лі (цзи) "," (Чжоу) і "," Чунь цю ". У конф. традиції вважається записом повчань з приводу принципу "синівської шанобливості (благочестя)" (сяо (1), см.

Читати Далі
Канон про внутрішньому - це ... Що таке канон про внутрішній?

Канон про внутрішньому

"ХУАН-ДІ Ней Цзін" "Канон Жовтого імператора про внутрішнє", або "Ней цзин" ( "Канон про внутрішній"). Найдавніший кит. теоретич. трактат по медицині (3 - 2 або 2 - 1 ст. до н. е.). Вперше згадується в бібліографії, розд. "Хань шу" (1 ст.) Як текст з 18 цзюаней ( "сувоїв"). У дійшла до нас редакції складається з двох розд.

Читати Далі
Канон таємних знаків - це ... Що таке канон таємних знаків?

Канон таємних знаків

Інь ФУ ЦЗИН "Канон (кн.) Таємних (прихованих) знаків" Один з осн. даос, канонич. текстів. Вважався в средневек. даосизмі не менше авторитетним, ніж "Дао Де Цзін". "І. ф. ц." надав також вплив на формування нсоконфуціанства. Один з його основоположників, Чжу Сі (12 ст.), Не тільки високо оцінив "І. ф.

Читати Далі
Церемонії зразкові і правила благопристойності - це ... Що таке церемонії зразкові і правила благопристойності?

Церемонії зразкові і правила благопристойності

І ЧИ "Зразкові церемонії і правила благопристойності". Др. назв. - "Лі цзин" ( "Канон благопристойності"), "Ши чи" ( "Правила благопристойності служивих"). Один з канонич. текстів конфуціанства (див. "Ши сан цзин"), що відноситься поряд з "Лі цзи" і "Чжоу чи" до т. зв. "Трьом (канонам правил) благопристойності" ( "Сань чи", див.

Читати Далі
Чжан Бодуань - це ... Що таке чжан Бодуань?

Чжан Бодуань

Чжан Цзиян, Чжан Пиншо. 984, Тяньтай (на території суч. Пров. Чжецзян), - 1082Учений-даос - медик, правознавець, знавець стратегії, астрономії, географії, один з найбільших теоретиків "внутр." алхімії ( "внутр. пігулки" - ней данину, см. Сянь Сюе). Мав вищий учений ступінь цзинь-ши. Добре знав конф. і буд.

Читати Далі
Чжан Бінлінь - це ... Що таке чжан Бінлінь?

Чжан Бінлінь

Чжан Тайянь1896, повіт Юйхан пров. Чжецзян, - 1936 Сучжоу. Товариств, діяч, мислитель, публіцист, педагог, один з ідеологів нац. бурж. -демократіч. руху в Китаї. З 1897 співпрацював в пресі Шанхая, публікував статті в підтримку реформаторського руху. З 1900 виступав у пресі проти Маньчжу. панування, висловлювався за революц.

Читати Далі
Чжан хен - це ... Що таке чжан хен?

Чжан хен

1. Чжан Лінчжень. 2 ст. Один з перших лідерів даос, школи Удоумі дао (див. Чжен'і (дао)), син її засновника Чжан Даолін. За переказами, "вознісся на Небо" в 179. Між послідовниками Чжен'і дао відомий як "Учитель-спадкоємець" (Фу-ши). 2. Чжан Пін-цзи. 78, Наньян обл. Сіао (на південь від Наньчжао суч.

Читати Далі