Католицька енциклопедія

Α І Ω - це ... Що таке Α і Ω?

Α І Ω

(Альфа і Омега) перша і остання літери грец. алфавіту, символ початку і кінця. Вперше зустрічається як символ Ісуса Христа в -Откровеніі Іоанна Богослова (1, 8; 21, 6; 22, 13). На появу символу А і н, можливо, вплинула іуд. і елліністична література, але найбільш вірогідним його джерелом став текст Книги пророка Ісаї (44, 6), де Бог названий "Першим і Останнім".

Читати Далі
Список кардиналів старше 80 років на конклаві 2005 року - це ... Що таке Список кардиналів старше 80 років на конклаві 2005 роки?

Список кардиналів старше 80 років на конклаві 2005 року

Список кардиналів Римсько-католицької Церкви, старше 80 років на момент смерті папи римського Іоанна Павла iI 2 квітня 2005 року Також, вони не мали права брати участь в Папському конклаві, який розпочався 18 квітня 2005 щоб обрати наступника Івана Павла II. Цей список складений в алфавітному порядку в межах географічних областей.

Читати Далі
Аарон - це ... Що таке Аарон?

Аарон

( Древнеевр. ім'я 'Ahăron, грец. Άαρών, лат. Aaron ) - старший брат Мойсея, первосвященик. В оповіданнях П'ятикнижжя А. уособлює собою священиче стан. Відносини Мойсея-законодавця і А. -священніка символічно зображують примат Закону Божого над священством (пор. Вих 4, 14-16; 7, 1). Мойсей і А. разом умовляють ізраїльтян повірити Господу, разом творять чудеса перед фараоном (в оповіданнях про першої, другої, третьої і шостої "стратах єгипетських").

Читати Далі
Абакан - це ... Що таке Абакан?

Абакан

Місто в РФ, столиця Республіки Хакасія, розташований в Сх. Сибіру; нас. 163, 1 тис. Чол. (1996). Заснований в 1675 як Абаканский острог, з 1780-х по 1931 - с. Усть-Абаканское. Хоча католики проживали в місті ще в xIX в. , До поч. 1990-х в А. не існувало парафіяльної громади. Після звільнення в'язнів із сталінських таборів в 1956 кілька священиків литовського походження відвідували А.

Читати Далі
Абатиса - це ... Що таке Абатиса?

Абатиса

( Лат. abbatissa) - голова жіночого абатства, монастиря деяких монаш. орденів - перш за все бенедиктинок, а також кларісс брігітток і ін. В сфері підтримки монаш. дисципліни і управління монастирем А. виконує функції, аналогічні функціям абата, але не має повноважень, які належать до священного сану.

Читати Далі
Абатство - це ... Що таке Абатство?

Абатство

( Лат. abbatia) - монастир, що знаходиться під управлінням абата або абатиси. Перші А. виникли в VI-VII ст. , Хоча сам термін А. пізнішого походження (IX ст.). Покровителями, а іноді і засновниками А. були королі, а потім імператори, представники знаті і місцеві єпископи. В результаті Григоріанської реформи А.

Читати Далі
Абатство Сен-Дені - це ... Що таке Абатство Сен-Дені?

Абатство Сен-Дені

Бенедиктинське абатство в Сен-Дені, північному передмісті Парижа, головний монастир середньовічної Франції. Засноване близько 625 м В 626 р в нього були перевезені останки Св. Діонісія, що дали назву абатству. Найбільшого розквіту абатство досягло за часів абата Сугерия, за участю якого в 1137-1144 рр.

Читати Далі
Аббон Горбатий - це ... Що таке Аббон Горбатий?

Аббон Горбатий

Або Згорблений ( фр. Abbon le Courbe, лат. Abbo Cernuus,? -923) - чернець-бенедиктинець з паризького абатства Сен-Жермен-де-Пре. Автор поеми "Про облозі міста Парижа" ( лат. "De bellis Parisiacae urbis"), в якій описує облогу Парижа норманами в 886-887 рр. , Приписуючи порятунок міста мощам святих і повідомляючи багато подробиць, які мають історичну цінність.

Читати Далі
Абат - це ... Що таке абат?

Абат

( Лат. abbas) - глава абатства, монастиря, що відноситься до одного з найдавніших монаш. орденів, таких, як бенедиктинці, цистерціанці і ін. На ранніх етапах історії христ. чернецтва А. (від арам. abba - батько) називали досвідченого в аскезі ченця, завдяки своєму дух. дару наставляв молодих ченців, не будучи при цьому їх керівником в церковно-правовому сенсі.

Читати Далі
Авель - це ... Що таке Авель?

Авель

( Древнеевр. hebel - подих, аккадское apilu - син) - другий син Адама і Єви, молодший брат Каїна. У бібл. оповіданні (Бут 4, 1-16) говориться про те, як брати принесли Богу жертви: Каїн, хлібороб, - плоди землі, а А., пастух, - кращих тварин зі свого стада. Через те, що Бог прийняв лише жертву А., Каїн убив свого брата.

Читати Далі
Абрагам - це ... Що таке Абрагам?

Абрагам

(Abraham) Владислав - польський історик Церкви і канон. права; рід. 10. 10. 1860, Самбір (нині Україна), розум. 15. 10. 1941 року, Львів. Навчався на юридичних фатах унттов Кракова і Берліна, викладав канон. право у Львівському ун-ті (1888-1935), де в 1899-1900 був ректором. Брав участь у виробленні конкордату незалежної Польщі з Ватиканом.

Читати Далі
Авраам - це ... Що таке Авраам?

Авраам

( Древнеевр. 'Abraham, грец. Άβραάμ, лат. Abraham - досл. "Батько багатьох") - старозавітний патріарх. В Біблії. Розповіді про А. містяться в гл. 12-25 кн. Буття. До зустрічі з Богом, описаної в Побут 17, він носив ім'я Аврам ( 'Abram - "батько піднесений"). У гл. 17 Книги Буття Бог дає Авраму нове ім'я: "Авраам".

Читати Далі
Авраамічних релігій - це ... Що таке авраамічних релігій?

Авраамічних релігій

В релігієзнавстві загальне найменування для іудаїзму, християнства та ісламу. Для послідовників цих трьох релігій бібл. патріарх Авраам, який повірив в єдиного Бога і уклав з Ним союз (заповіт), є зразком віруючого. Євреї і араби зводять своє походження до синів Авраама - відповідно, до Ісака та Ізмаїлу.

Читати Далі
Фабіян Абрантович, Фабіан - це ... Що таке Фабіян Абрантович, Фабіан?

Фабіян Абрантович, Фабіан

Священик-Маріаніні (mIC) лат. і визант. обряду, архімандрит Конгрегації маріан; рід. 14. 09. тисячі вісімсот вісімдесят чотири, Новогрудок, Мінська губ. , Розум. 2. 01. 1946 Москва. Закінчив С. -Петерб. римсько-катол. дух. семінарію (1905) і С. -Петерб. католицьку дух. академію (1910) зі ступенем магістра богослов'я.

Читати Далі
Абрикосов, Володимир - це ... Що таке Абрикосов, Володимир?

Абрикосов, Володимир

Владіміровічсвященнік визант. обряду; рід. 22. 10. 1880 Москва, розум. 22. 07. 1966 Париж. Походив з відомого роду ріс. промисловців. Закінчив історико-філол. ф-т Московського ун-ту. У 1909 услід за своєю дружиною А. І. Абрикосовій перейшов в католицтво і протягом року вивчав богослов'я в Римі і Парижі.

Читати Далі
Абрикосова, Анна - це ... Що таке Абрикосова, Анна?

Абрикосова, Анна

Іванівна (монаш. Ім'я - Катерина) - активний діяч рус. католицького руху, настоятелька жіночої монаш. громади Третього ордена домініканців в Москві; рід. 22. 12. 1881 Москва, розум. 23. 07. 1936 там же. Закінчила Першу московську гімназію, вищу освіту отримала в Гёртонском коледжі Кембріджського університету.

Читати Далі
Абсалон - це ... Що таке Абсалон?

Абсалон

(Absalon) - архієпископ Лундського, церк. і політ. діяч, засновник Копенгагена; рід. в жовтні. 1128, Фьеннеслев (Данія), розум. 21. 03. 1201, Сорё (Данія). Походив зі знатної зеландські сім'ї Віде. Був другом дитинства і найближчим сподвижником об'єднувача Данії короля Вальдемара I Великого (1157-82); фактичним правителем країни при його сина Кнута VI; активним поборником посилення і розширення Данії, прихильником сильної центр.

Читати Далі
Абсолют - це ... Що таке Абсолют?

Абсолют

( Лат. absolutum - незалежне, нічим не обумовлене) - філос. термін, що означає вищу, вчинене початок, має джерело свого існування в собі самому. Поняття А. як вищого початку імпліцитно присутній в філос. навчаннях, починаючи з епохи античності. Проблема А. як проблема першооснови (άρχή) була поставлена ​​ионийскими натурфілософами.

Читати Далі
Абсолютизм - це ... Що таке Абсолютизм?

Абсолютизм

(Від лат. absolutus - незалежний, нічим не обумовлений) - держ. лад, заснований на необмежену владу монарха. До ранніх форм А. відносять сх. деспотії - напр. , Влада єгипетських фараонів, Ассірії, перських царів, визант. імператорів і ін. Однак у вузькому сенсі А. - держ. лад, що прийшов в ряді європ.

Читати Далі
Акциденція - це ... Що таке Акциденція?

Акциденція

(Від лат. accidere - опинятися, траплятися) - філософ. категорія, введена вперше Аристотелем для характеристики способу прояви субстанції речі: субстанція не дана в досвіді безпосередньо, тоді як А. наблюдаема; субстанція не змінюється при взаємодіях даної речі з іншими речами, тоді як А. мінливі. Схоласти, виділяючи з 10 аристотелевских категорій субстанцію, відносили інші 9 до А.

Читати Далі
Акомодація - це ... Що таке Аккомодация?

Аккомодация

( Лат. accommodatio - пристосування, звикання) - функціональне пристосування об'єкта до середовища; один з етапів процесу адаптації та головний елемент цього процесу, відмінний від асиміляції. Біологічна А. - пристосування живого організму до навколишнього середовища, психологічна або громадська А. - функціональне пристосування людини до товариств.

Читати Далі
Акола - це ... Що таке Акола?

Акола

( Лат. acolythus, від грец. άκόλουθος - супроводжуючий, службовець) - мирянин, виконуючий певне літургію. служіння. В обов'язки А. входить запалення і носіння свічок, підготовка хліба і вина для євхаристійного освячення, а також ряд інших функцій; А. може бути також екстраординарним служителем Євхаристії.

Читати Далі
Акоста, Хосе де - це ... Що таке Акоста, Хосе де?

Акоста, Хосе де

Хосе де Акоста (ісп. José de Acosta; 1539 - 1600) - іспанський історик і натураліст, член ордена єзуїтів, католицький місіонер. Автор творів, присвячених природі та культурі Америки; передбачив ряд теорій, висунутих наукою XIX століття. ЖізньРоділся в місті Медина дель Кампо, в 13 років став Новиці Товариства Ісуса.

Читати Далі
Акти мучеників - це ... Що таке Акти мучеників?

Акти мучеників

(Acta martyrum) - документи, в яких наводяться рішення римських судової влади про засудження на смерть християн. Слід відрізняти А. м. Від Страстей (Passiones), т. Е. Оповідань про останні дні мучеників, і від Житій (Legendae), де легендарні елементи переплітаються з іст. реальністю. В А. м. Містяться повідомлення про допити мучеників суддями.

Читати Далі
Адальберт Магдебурзький - це ... Що таке Адальберт Магдебурзький?

Адальберт Магдебурзький

Святий Адальберт Магдебурзький ( лат. Adalbertus Magdeburgensis; близько 910 - 20 червень 981 року) - перший архієпископ магдебурзький, місіонер, історик, перший латинський єпископ, який побував на Русі. Адальберт був вихідцем з Лотарингії, в 953 році вступив на службу Оттона I, майбутнього імператора Священної римської імперії, в 958 році прийняв чернецтво в Трірі, а в 961 році присвячений в сан єпископа.

Читати Далі
Адам - ​​це ... Що таке Адам?

Адам

( Древнеевр. Adam, грец. Άδάμ, лат. Adam) - бібл. ім'я першої людини. Ймовірно, етимологічно ім'я А. пов'язано з древнеевр. словом 'adamah - земля. У древнеевр. тексті ВЗ слово 'adam означає весь чоловіче. рід, людини взагалі або персоніфікованого першої людини, причому останнє значення - не уживане.

Читати Далі
Адам, Карл - це ... Що таке Адам, Карл?

Адам, Карл

(Adam) ньому. богослов, священик; рід. 22. 10. тисяча вісімсот сімдесят-шість, Пурсрук (Німеччина), розум. 1. 04. 1966 Тюбінген (Німеччина). У 1900 А. був висвячений в свящ. ; з 1903 - приват-доцент Мюнхенського ун-ту, з 1917 - професор морального богослов'я в Страсбурзі; в 1919-49 - професор катол. догматики в Тюбінгені.

Читати Далі
Адам Марш - це ... Що таке Адам Марш?

Адам Марш

( Англ. Adam Marsh, лат. Adam de Marisco) - монах-францисканець (OMin), англ. церк. і держ. діяч, богослов, Doctor illustris (Доктор прославлений); рід. ок. 1200, бл. Бата ​​(Англія), розум. 18. 11. 1259, Лінкольн (Англія). Навчався в Оксфорді у Роберта Гроссетеста. Вступивши в Орден францисканців (1233), став членом орденської комісії, переконала ген.

Читати Далі
Адам Бременський - це ... Що таке Адам Бременський?

Адам Бременський

(Adam Bremensis, Adam von Bremen) - cр. -століття. ньому. хроніст; розум. ок. 1085. Походив з Верхньої Саксонії або Сх. Франконії. Освіту здобув в соборній школі Бамберга. В 1066-67 - канонік, в 1069 очолив школу при бременський кафедр. соборі. А. користувався особливою довірою архієп. Бременського Адальберта.

Читати Далі
Адам Сен-Викторский - це ... Що таке Адам Сен-Викторский?

Адам Сен-Викторский

(Adam a Sancto Victore) - чернець-августинець (CRSA), поет; рід. ок. 1110, розум. в 1180. Ок. 1130 А. став ченцем абатства Сен-Віктор і залишався в ньому до кінця життя. Поряд з Гуго Сен-Вікторський і Рішаром Сен-Вікторський А. є видатним представником дух. культури цього абатства. Авторство значної частини віршів, традиційно приписуваних А.

Читати Далі
Аделяр Батський - це ... Що таке Аделяр Батський?

Аделяр Батський

(Adelardus Bathoniensis) - англ. філософ, математик, астроном і перекладач; рід. ок. 1070, Бат (Англія), розум. ок. 1150. Викладав в Лані і Парижі; подорожував по Пд. Італії, Сицилії, Сівши. Африці, Мал. Азії, Греції і Іспанії; ок. 1130 повернувся в Англію. Переклав астрон. таблиці аль-Хорезмі, завдяки чому лат.

Читати Далі
Адельгейда - це ... Що таке Адельгейда?

Адельгейда

(Adelheid), Аделаїда, св. - імператриця; рід. ок. 931, розум. 16. 12. 999, Зельце (Німеччина). Дочка короля Верхньої Бургундії Рудольфа II, А. в 6 років була заручена з королем Італії Лотарем, вийшла заміж в 947, овдовіла в 950. Бігла з ув'язнення від захопив її володіння короля Беренгара II. У 951 А.

Читати Далі
Адемар шабанський - це ... Що таке адемар шабанський?

Адемар шабанський

(Ademarus Cabannensis, AdОmar de Chabannes) - чернець-бенедиктинець (OSB), хроніст; рід. ок. 988, розум. в 1034, Єрусалим. Належав до аристократичного Аквітанська роду, що відбувалося з Шабане (південний захід суч. Франції), здобув освіту в школі при абатстві Св. Марциала в Ліможі, де його дядьки займали посади декана і кантора; з 1010 - монах і пресвітер мон.

Читати Далі
Аденауер - це ... Що таке Аденауер?

Аденауер

(Adenauer) Кóнраднем. політ. і товариств. діяч; рід. 5. 01. +1876, Кельн, розум. 19. 04. 1967 Рондорф (Німеччина). Початкову освіту здобув у Кельні, потім вивчав право й економіку в університетах Фрайбурга, Мюнхена і Бонна. Розпочав трудову діяльність в Кельні в органах юстиції. У 1906 А. вступив в катол.

Читати Далі
Аджорнаменто - це ... Що таке Аджорнаменто?

Аджорнаменто

(Італ. aggiornamento - оновлення) - термін, що означає пристосування до актуальним умовам; в Католицькій Церкві став широко застосовуватися під час понтифікату Папи Івана XXIII (див. ЕНЦ. Ad Petri cathedram від 29. 06. 1959; Апост. послання Oe ***** eni ***** Concilium від 28. 04 . 1962; мова на відкритті 1-ї сесії II Ватиканського собору).

Читати Далі
Адміністратур Апостольська - це ... Що таке адміністратур Апостольська?

Адміністратур Апостольська

Різновид окремої Церкви, прирівнюється до єпархії (cIC 368), але з огляду на особливі і вагомих причин, не засновується як такої (CIC 371 § 2). До числа цих причин можуть бути віднесені, напр. , Труднощі встановлення меж єпархії через територіальних претензій між різними д-вами, складності у відносинах між Церквою і д-вою і ін.

Читати Далі
Адміністратор - це ... Що таке Адміністратор?

Адміністратор

( Лат. administrator), в Католицької Церкви - духовна особа, котра управляє відповідними церк. структурами. Апостольський А. (administrator apostolicus) - призначається Папою керуючий апостольської адміністратур (CIC 371 § 2) або тимчасово виконуючий обов'язки єпископа вакантної або зайнятої єпархії, частини єпархії або прирівняної до єпархії окремої Церкви, або дух.

Читати Далі
Адольф Кольпінг - це ... Що таке Адольф Кольпінг?

Адольф Кольпінг

(Adolf Kolping), блаж. - священик, один з основоположників католицького робітничого руху; рід. 8. 12. 1813, Керпен, ок. Кельна, розум. 4. 12. 1865, Кельн. Походив з бідної багатодітної сім'ї; вивчився ремеслу шевця. Відвідував гімназію Марцеленна (1837-41) в Кельні, вивчав богослов'я в Мюнхені, Бонні і Кельні, в 1845 став свящ.

Читати Далі
Адон Віеннскій - це ... Що таке Адон Віеннскій?

Адон Віеннскій

Святий Адон Віеннскій, Адо Віеннскій ( лат. Ado Viennensis); народився бл. 800; помер 16 грудня 875, Вьенн - монах-бенедиктинець, історик, хроніст, діяч Каролингского відродження. БіографіяРоділся в знатній франкської сім'ї. В юності Адон отримав гарну освіту, він навчався в Ферьерском абатстві, де його наставником був один з найбільш відомих гуманістів того часу абат Серватій Луп.

Читати Далі