Католицька енциклопедія

Акомодація - це ... Що таке Аккомодация?

Аккомодация

( Лат. accommodatio - пристосування, звикання) - функціональне пристосування об'єкта до середовища; один з етапів процесу адаптації та головний елемент цього процесу, відмінний від асиміляції. Біологічна А. - пристосування живого організму до навколишнього середовища, психологічна або громадська А. - функціональне пристосування людини до товариств.

Читати Далі
Акола - це ... Що таке Акола?

Акола

( Лат. acolythus, від грец. άκόλουθος - супроводжуючий, службовець) - мирянин, виконуючий певне літургію. служіння. В обов'язки А. входить запалення і носіння свічок, підготовка хліба і вина для євхаристійного освячення, а також ряд інших функцій; А. може бути також екстраординарним служителем Євхаристії.

Читати Далі
Акоста, Хосе де - це ... Що таке Акоста, Хосе де?

Акоста, Хосе де

Хосе де Акоста (ісп. José de Acosta; 1539 - 1600) - іспанський історик і натураліст, член ордена єзуїтів, католицький місіонер. Автор творів, присвячених природі та культурі Америки; передбачив ряд теорій, висунутих наукою XIX століття. ЖізньРоділся в місті Медина дель Кампо, в 13 років став Новиці Товариства Ісуса.

Читати Далі
Акти мучеників - це ... Що таке Акти мучеників?

Акти мучеників

(Acta martyrum) - документи, в яких наводяться рішення римських судової влади про засудження на смерть християн. Слід відрізняти А. м. Від Страстей (Passiones), т. Е. Оповідань про останні дні мучеників, і від Житій (Legendae), де легендарні елементи переплітаються з іст. реальністю. В А. м. Містяться повідомлення про допити мучеників суддями.

Читати Далі
Адальберт Магдебурзький - це ... Що таке Адальберт Магдебурзький?

Адальберт Магдебурзький

Святий Адальберт Магдебурзький ( лат. Adalbertus Magdeburgensis; близько 910 - 20 червень 981 року) - перший архієпископ магдебурзький, місіонер, історик, перший латинський єпископ, який побував на Русі. Адальберт був вихідцем з Лотарингії, в 953 році вступив на службу Оттона I, майбутнього імператора Священної римської імперії, в 958 році прийняв чернецтво в Трірі, а в 961 році присвячений в сан єпископа.

Читати Далі
Адам - ​​це ... Що таке Адам?

Адам

( Древнеевр. Adam, грец. Άδάμ, лат. Adam) - бібл. ім'я першої людини. Ймовірно, етимологічно ім'я А. пов'язано з древнеевр. словом 'adamah - земля. У древнеевр. тексті ВЗ слово 'adam означає весь чоловіче. рід, людини взагалі або персоніфікованого першої людини, причому останнє значення - не уживане.

Читати Далі
Адам, Карл - це ... Що таке Адам, Карл?

Адам, Карл

(Adam) ньому. богослов, священик; рід. 22. 10. тисяча вісімсот сімдесят-шість, Пурсрук (Німеччина), розум. 1. 04. 1966 Тюбінген (Німеччина). У 1900 А. був висвячений в свящ. ; з 1903 - приват-доцент Мюнхенського ун-ту, з 1917 - професор морального богослов'я в Страсбурзі; в 1919-49 - професор катол. догматики в Тюбінгені.

Читати Далі
Адам Марш - це ... Що таке Адам Марш?

Адам Марш

( Англ. Adam Marsh, лат. Adam de Marisco) - монах-францисканець (OMin), англ. церк. і держ. діяч, богослов, Doctor illustris (Доктор прославлений); рід. ок. 1200, бл. Бата ​​(Англія), розум. 18. 11. 1259, Лінкольн (Англія). Навчався в Оксфорді у Роберта Гроссетеста. Вступивши в Орден францисканців (1233), став членом орденської комісії, переконала ген.

Читати Далі
Адам Бременський - це ... Що таке Адам Бременський?

Адам Бременський

(Adam Bremensis, Adam von Bremen) - cр. -століття. ньому. хроніст; розум. ок. 1085. Походив з Верхньої Саксонії або Сх. Франконії. Освіту здобув в соборній школі Бамберга. В 1066-67 - канонік, в 1069 очолив школу при бременський кафедр. соборі. А. користувався особливою довірою архієп. Бременського Адальберта.

Читати Далі
Адам Сен-Викторский - це ... Що таке Адам Сен-Викторский?

Адам Сен-Викторский

(Adam a Sancto Victore) - чернець-августинець (CRSA), поет; рід. ок. 1110, розум. в 1180. Ок. 1130 А. став ченцем абатства Сен-Віктор і залишався в ньому до кінця життя. Поряд з Гуго Сен-Вікторський і Рішаром Сен-Вікторський А. є видатним представником дух. культури цього абатства. Авторство значної частини віршів, традиційно приписуваних А.

Читати Далі
Аделяр Батський - це ... Що таке Аделяр Батський?

Аделяр Батський

(Adelardus Bathoniensis) - англ. філософ, математик, астроном і перекладач; рід. ок. 1070, Бат (Англія), розум. ок. 1150. Викладав в Лані і Парижі; подорожував по Пд. Італії, Сицилії, Сівши. Африці, Мал. Азії, Греції і Іспанії; ок. 1130 повернувся в Англію. Переклав астрон. таблиці аль-Хорезмі, завдяки чому лат.

Читати Далі
Адельгейда - це ... Що таке Адельгейда?

Адельгейда

(Adelheid), Аделаїда, св. - імператриця; рід. ок. 931, розум. 16. 12. 999, Зельце (Німеччина). Дочка короля Верхньої Бургундії Рудольфа II, А. в 6 років була заручена з королем Італії Лотарем, вийшла заміж в 947, овдовіла в 950. Бігла з ув'язнення від захопив її володіння короля Беренгара II. У 951 А.

Читати Далі
Адемар шабанський - це ... Що таке адемар шабанський?

Адемар шабанський

(Ademarus Cabannensis, AdОmar de Chabannes) - чернець-бенедиктинець (OSB), хроніст; рід. ок. 988, розум. в 1034, Єрусалим. Належав до аристократичного Аквітанська роду, що відбувалося з Шабане (південний захід суч. Франції), здобув освіту в школі при абатстві Св. Марциала в Ліможі, де його дядьки займали посади декана і кантора; з 1010 - монах і пресвітер мон.

Читати Далі
Аденауер - це ... Що таке Аденауер?

Аденауер

(Adenauer) Кóнраднем. політ. і товариств. діяч; рід. 5. 01. +1876, Кельн, розум. 19. 04. 1967 Рондорф (Німеччина). Початкову освіту здобув у Кельні, потім вивчав право й економіку в університетах Фрайбурга, Мюнхена і Бонна. Розпочав трудову діяльність в Кельні в органах юстиції. У 1906 А. вступив в катол.

Читати Далі
Аджорнаменто - це ... Що таке Аджорнаменто?

Аджорнаменто

(Італ. aggiornamento - оновлення) - термін, що означає пристосування до актуальним умовам; в Католицькій Церкві став широко застосовуватися під час понтифікату Папи Івана XXIII (див. ЕНЦ. Ad Petri cathedram від 29. 06. 1959; Апост. послання Oe ***** eni ***** Concilium від 28. 04 . 1962; мова на відкритті 1-ї сесії II Ватиканського собору).

Читати Далі
Адміністратур Апостольська - це ... Що таке адміністратур Апостольська?

Адміністратур Апостольська

Різновид окремої Церкви, прирівнюється до єпархії (cIC 368), але з огляду на особливі і вагомих причин, не засновується як такої (CIC 371 § 2). До числа цих причин можуть бути віднесені, напр. , Труднощі встановлення меж єпархії через територіальних претензій між різними д-вами, складності у відносинах між Церквою і д-вою і ін.

Читати Далі
Адміністратор - це ... Що таке Адміністратор?

Адміністратор

( Лат. administrator), в Католицької Церкви - духовна особа, котра управляє відповідними церк. структурами. Апостольський А. (administrator apostolicus) - призначається Папою керуючий апостольської адміністратур (CIC 371 § 2) або тимчасово виконуючий обов'язки єпископа вакантної або зайнятої єпархії, частини єпархії або прирівняної до єпархії окремої Церкви, або дух.

Читати Далі
Адольф Кольпінг - це ... Що таке Адольф Кольпінг?

Адольф Кольпінг

(Adolf Kolping), блаж. - священик, один з основоположників католицького робітничого руху; рід. 8. 12. 1813, Керпен, ок. Кельна, розум. 4. 12. 1865, Кельн. Походив з бідної багатодітної сім'ї; вивчився ремеслу шевця. Відвідував гімназію Марцеленна (1837-41) в Кельні, вивчав богослов'я в Мюнхені, Бонні і Кельні, в 1845 став свящ.

Читати Далі
Адон Віеннскій - це ... Що таке Адон Віеннскій?

Адон Віеннскій

Святий Адон Віеннскій, Адо Віеннскій ( лат. Ado Viennensis); народився бл. 800; помер 16 грудня 875, Вьенн - монах-бенедиктинець, історик, хроніст, діяч Каролингского відродження. БіографіяРоділся в знатній франкської сім'ї. В юності Адон отримав гарну освіту, він навчався в Ферьерском абатстві, де його наставником був один з найбільш відомих гуманістів того часу абат Серватій Луп.

Читати Далі