Католицька енциклопедія

Адонай - це ... Що таке Адонай?

Адонай

(Від древнеевр. 'Adonai - "мій Господь") - одне з сакральних імен Божих. Найважливішим із них в ВЗ було Яхве; в силу своєї найбільшої святості це ім'я не вимовлялося вголос, а замінювалося словами Haš-Šem (Ім'я) або А. Словосполучення Адонай Елохім ( 'Adonai' Elohim) в рус. перекладі звучить як Господь Бог.

Читати Далі
Адопціонізм - це ... Що таке Адопціонізм?

Адопціонізм

(Від лат. adoptio - усиновлення) - гетеродоксальное вчення про природу Ісуса Христа, згідно з яким Він був не Богом, а тільки людиною, піднесеним , "усиновленою" Богом Отцем; цей акт усиновлення полягає в отриманні Ісусом особливої ​​благодаті в певний момент Його життя (при хрещенні або, згідно пізнього А.

Читати Далі
Адораткі - це ... Що таке Адораткі?

Адораткі

(Від лат. adoratio - поклоніння) - загальна назва жіночих чернечих конгр. , Духовність яких заснована на поклонінні Святих Дарів. Багато конгрегації А. займаються також вихованням молоді і доглядом за хворими; інші ведуть споглядальний спосіб життя. Перша конгр. А., Сестри постійного поклоніння Святим Дарам (Religieuses Adoratrices PerpОtuelles du Saint-Sacrement), була заснована в 1659 у Франції та прийняла статут св.

Читати Далі
Адріан i - це ... Що таке Адріан I?

Адріан i

(Hadrianus) - Папа Римський (1. 02. 772- 25. 12. 795). Походив з аристократичного рим. сімейства. Отримав гарну освіту, при Папі Стефане II був висвячений в диякони. З початку свого понтифікату послідовно проводив політику союзу з Франкським королівством. Йому вдалося передати суду замішаного в різних злочинах могутнього Павла Афіарту, який очолював пролангобардскую партію, тим самим послабивши вплив лангобардів в Римі.

Читати Далі
Адріан iI - це ... Що таке Адріан II?

Адріан iI

(Hadrianus) - Папа Римський (14. 12. 867- 14. 12. 872). Походив із знатного рим. роду; з 842 - кардинал-пресвітер базиліки Св. Марка. Початок понтифікату А. було затьмарене двома трагічними подіями: пограбуванням Рима Сполетського герцогом Ламбертом, а рік по тому - особистою драмою в родині А.: його дочка і дружина (до прийняття священного сану А.

Читати Далі
Адріан iII - це ... Що таке Адріан III?

Адріан iII

(Hadrianus), св. - Папа Римський (17. 05. 884 - сент. 885), римлянин. Про короткому понтифікату А., а також про його діяльності до обрання на папський престол практично не збереглося жодних відомостей. Відносно Визант. Церкви А. продовжував примирливу політику пап Іоанна VIII і Марина I, направивши послання патріарха Фотія, в якому повідомив про своє обрання.

Читати Далі
Адріан iV - це ... Що таке Адріан IV?

Адріан iV

(Hadrianus), Микола Брейкспір ​​(Nicolaus Breakspear) - Папа Римський (4. 12. 1154-1. 09. тисяча сто п'ятьдесят дев'ять); рід. ок. 1100, Ланглі (Англія), розум. в Ананії (Італія). Походив з бідної сім'ї. В юності покинув Англію, навчався у Франції, вступив в Орден регулярних каноніків св. Августина в мон.

Читати Далі
Адріан Никомидійський - це ... Що таке Адріан Никомидійський?

Адріан Никомидійський

( Грец. Άδριανός, лат. Hadrianus), св. ; рід. у 2-й пол. III в. , Розум. на поч. IV ст. , Нікомідія (суч. Ізміт, Туреччина). Зазнав мученицької смерті за Христа при імп. Максиміані (286-305), співправителем імп. Діоклетіана. Згідно мартиролог Ієроніма, А. був рим. офіцером; ставши свідком мужнього сповідання віри 23 християнами, сам прийняв християнство, за що разом з ними був кинутий у в'язницю, а потім страчений.

Читати Далі
Адріан v - це ... Що таке Адріан V?

Адріан v

(Hadrianus), Оттобóно Фієскі (Ottobono Fieschi) - Папа Римський (11. 07. 1276-18. 08. тисяча двісті сімдесят шість); рід. ок. 1205, Генуя. Походив з аристократичної родини графів Лаванья і був племінником Папи Інокентія IV. У 1244 став кардиналом-дияконом. У 1265 Папа Климент IV направив його в якості легата в Англію, де він виступив посередником у конфлікті між королем Генріхом III і англ.

Читати Далі
Адріан vI - це ... Що таке Адріан VI?

Адріан vI

(Hadrianus), Адріан Флóренс (Adrian Florensz) - Папа Римський (9. 01. 1522-14. 09. тисячу п'ятсот двадцять три); рід. 2. 03. 1459, Утрехт (Голландія), розум. в Римі. У 1474 вступив на філос. ф-т Лувенського ун-ту, після закінчення якого продовжив навчання на ф-тах богослов'я і канон. права. Захистивши докторську дисертацію в 1491, він почав викладати в Лувенському ун-ті.

Читати Далі
Адвент - це ... Що таке Адвент?

Адвент

( Лат. adventus - пришестя), в Зап. Церкви - літургійне час, попереднє Різдву Христовому і початкуюче літургійний рік. Звичай підготовки до святкування Різдва засвідчений вже в кін. IV ст. , Коли Сарагосскій собор (380) наказав вірним не пропускати богослужінь ні в один з днів з 17 грудня до свята Богоявлення.

Читати Далі
Агапа - це ... Що таке Агапа?

Агапа

(Від грец. άγάπη - любов) I. християнська любов; II. братська християнська трапеза. 1) В грец. яз. є 4 слова для позначення любові: ερως (чуттєва любов), στοργή (гл. обр. любов між батьками і дітьми), φιλία жймЁб (дружба, любов до друзів) і, нарешті, άγάπη (А.). Останнє слово практично не використовується античними авторами і вперше з'являється, мабуть, в Септуагінті, де служить єдиним словомί, використовуваним для передачі слова ahabah, що означає любов на древнеевр.

Читати Далі
Агапіт ​​i - це ... Що таке Агапіт ​​I?

Агапіт ​​i

(Agapitus), св. - Папа Римський (13. 05. 535- 22. 04. 536); син знатного римлянина Гордиана, після смерті дружини став священиком. А. входив до складу гуртка, який об'єднував шанувальників класичної античної культури. Разом з Кассиодором А. мав намір організувати в Римі вищу школу (віддалений прототип христ.

Читати Далі
Агапіт ​​iI - це ... Що таке Агапіт ​​II?

Агапіт ​​iI

(Agapitus) - Папа Римський (10. 05. 946 - грудень 955), римлянин. Його понтифікат припав на час посилення герм. королівства, завдяки союзу з яким папство вже при найближчих наступників А. змогло ліквідувати свою політ. залежність від рим. аристократії. Якщо в прийнятті політ. рішень А. перебував під тиском імператора Рима Альберика, то в управлінні Церквою він діяв самостійно.

Читати Далі
Агата - це ... Що таке Агата?

Агата

(Agatha), Агафія, св. - мучениця III в. , Розум. в Катанії (Сицилія), найімовірніше, за часів гонінь при імп. Деціі. Ім'я А. включено в канон рим. , Амвросіанської і Равеннской літургії, що підтверджує давнє походження її шанування; її ім'я згадується в мартиролог Ієроніма (сер. V ст.) і в Карфагенском календарі.

Читати Далі
Агафон - це ... Що таке Агафон?

Агафон

(Agatho), св. - Папа Римський (27. 06. 678- 10. 01. 681), монах-бенедиктинець (OSB), родом із Сицилії. Понтифікат А. пройшов під знаком глибоких змін у відносинах між Римом і Константинополем. Значна частина сх. районів Візантійської імперії, де домінували послідовники монофизитства, виявилася захопленою арабами, внаслідок чого відпала необхідність шукати варіанти компромісу з монофізитами; останнім таким компромісом було монофелітство.

Читати Далі
Агаджанян - це ... Що таке Агаджанян?

Агаджанян

(Agagianian) Грігóрій Петро XVкардінал, вірмено-католицький патріарх Кілікії, префект рим. Конгрегації з поширення віри; рід. 18. 09. 1895 Ахалцихе (Грузія), розум. 16. 05. 1971, Рим. З 1906 навчався в Римі. Вивчав філософію і богослов'я в Папському Урбаніанському ун-ті. Після прийняття священства (1917) вивчав канон.

Читати Далі
Агнеса - це ... Що таке Агнеса?

Агнеса

(Agnes), св. - рим. мучениця, що жила на рубежі III і IV ст. , Одна з найбільш відомих раннехріст. святих. Згідно з переказами, А. прийняла муки за віру в юному віці (12-13 років) - ймовірно, при імп. Диоклетиане: ок. 304 її засудили до смерті за відмову приносити жертву язичницьким ідолам. Катакомби, в яких вона була похована, нині носять її ім'я.

Читати Далі
Агнеса Богемська - це ... Що таке Агнеса Богемська?

Агнеса Богемська

(Agnes de Bohemia), Агнеса Празька, св. - дочка короля Богемії Оттокара I і двоюрідна сестра Єлизавети Угорської, сподвижниця Клари Ассизький; рід. в 1205, Прага, розум. 2. 03. 1282 там же. Уже в 1208, коли А. було всього три роки, її заручили з Болеславом, сином Генріха, герцога Сілезії, і відправили в монастир Требніци (в Сілезії), де вона отримала початкову освіту.

Читати Далі
Агностицизм - це ... Що таке Агностицизм?

Агностицизм

(Від грец. άγνωστος- невідомий) - термін, введений в 1869 англ. натуралістом Т. Гекслі для позначення позиції, що виражається словами: "Я не знаю і не можу знати істину і Вища буття". А. зазвичай відносять до одного з видів скептицизму. Згідно А., тільки науково обгрунтоване знання заслуговує довіри, а для філос.

Читати Далі