Католицька енциклопедія

Альберт Ризький - це ... Що таке Альберт Ризький?

Альберт Ризький

(Albertus Rigensis) - єпископ Ризький, місіонер; рід. ок. 1165 в Німеччині, розум. 17. 01. 1229, Рига. Все своє життя присвятив зверненню народів Прибалтики. У 1198 був висвячений на єпископа, ставши третім єп. Лівонії (після Мейнарда і Бертольда). Заснував р Ригу (1201) і переніс туди єпископську кафедру.

Читати Далі
Альберти - це ... Що таке Альберти?

Альберти

(Alberti) Леóн Баттістаітал. вчений, архітектор, письменник і музикант епохи Відродження; рід. 18. 02. 1404, Генуя, розум. 25. 04. 1472, Рим. Навчався в Падуї та Болоньї; з 1428 служив у кардинала Альбергаті, в свиті якого побував у Флоренції, Феррарі і Болоньї. У ці роки він написав трактати De pictura (Про живопис), De statua (Про ліпленні), що заклали основи худож.

Читати Далі
Альборнос - це ... Що таке Альборнос?

Альборнос

(Albornoz) Хіль Альварес де Каррільоісп. релігійний і політ. діяч, кардинал; рід. в 1298, Куенка (Іспанія), розум. 23. 08. 1367, Вітербо (Італія). А. був знатного походження: по лінії батька був родичем королем Альфонсо V леонского, а з боку матері - з сім'єю Де Місяць арагонского королівського двору.

Читати Далі
Алхімія - це ... Що таке Алхімія?

Алхімія

(Нім. alchimie, від араб. 'al-kimiya) - пізньоантичний і середньовічне вчення про будову і перетворенні речовин. А. склалася в III в. н. е. в Олександрії на основі технічних знань про речовини (отримання металів, фарб, ліків і т. п.), космологічної містики Близького Сходу і філософії неоплатонізму. Термін виник в VII ст.

Читати Далі
Алкуин - це ... Що таке Алкуин?

Алкуин

( Лат. Alcuinus, давньо англ. Ealhwine) - диякон, вчений і політ. діяч, натхненник Каролингского відродження; рід. ок. 730 в Нортумбрії (Англія), розум. 19. 05. 804, Тур (Франція). Життя і діяльність. А. походив із знатної англосаксонської сім'ї, здобув освіту в кафедр. школі Йорка, яку очолив в 778.

Читати Далі
Алдан - це ... Що таке Алдан?

Алдан

Місто в РФ, районний центр в Якутії в басейні р. Алдан; до 1939 - сел. непомітний; нас. 24 тис. Чол. (1996). Перше катол. богослужіння в районі А. було скоєно священиками Романом Цали і Лешеком Саленга в червні 1991 в сел. Якока (40 км від А.). З сент. того ж року катол. священики стали проводити богослужіння і працювати в школах в самому А.

Читати Далі
Альдхельм - це ... Що таке Альдхельм?

Альдхельм

( Лат. Aldhelmus, давньо англ. Ealdhelm), св. - єп. Шерборнскій, перший лат. англосаксонський поет; рід. ок. 640 в Вессексі (Англія), розум. 25. 05. 709, Далтінг (Англія). Спочатку навчався під керівництвом знаменитого вченого - ірл. ченця Майлдуба, а потім - в Кентерберійській школі, заснованої архієп.

Читати Далі
Алейжадінью - це ... Що таке Алейжадінью?

Алейжадінью

(Aleijadinho) Антóніу Франсіску Лісбóабразіл. архітектор і скульптор; рід. в 1738, Кричу-Прету (Бразилія), розум. 18. 11. 1814. Мулат, незаконний син порт. підрядника-будівельника і негритянки, А. за законами того часу вважався рабом. Однак батько звільнив його, дав своє ім'я і зробив помічником. Майстер відомий під ім'ям "Алейжадінью", досл.

Читати Далі
Альовіза Фрязіно - це ... Що таке Альовіза Фрязіно?

Альовіза Фрязіно

Алевиз Міланець, Алоизий та Карезано (aloisio da Caresano) італ. архітектор кін. XV - поч. XVI ст. Деякі італ. вчені ототожнюють його з архітектором Алоїзі та каркати. Був запрошений вів. кн. Іваном III після смерті працював в Москві архітектора П. А. Соларі. А. приїхав в Москву з Мілана в кінці 1494 та приступив до спорудження кремлівської стіни уздовж р.

Читати Далі
Олександр i - це ... Що таке Олександр I?

Олександр i

(Alexander), св. - Папа Римський (105- 115), римлянин. Достовірних відомостей про діяльність A., крім того факту, що він був єпископом Риму, не збереглося. Пам'ять A. в Католицькій Церкві - 5 травня, в Руській Правосл. Церкви - 16 березня. Істочн. : Irenaeus. Adversus haereses, III, 3, 3; Eusebius Caesariensis.

Читати Далі
Олександр iI - це ... Що таке Олександр II?

Олександр iI

(Alexander), Ансельм (Anselmus) - Папа Римський (1. 10. 1061-21. 04. тисячі сімдесят три); рід. в Баджо, ок. Мілана, розум. в Римі. В юності був одним з ватажків міланської Патара - революційного нар. руху, який боровся з Симоном і гнітом розбещеного міланського духовенства. 1057 став єп. Лузькі. Приєднавшись до партії реформ, в необхідності яких він переконався ще в молодості, став найближчим співробітником Гільдебранда (майбутнього Папи Григорія VII) і Петра Даміана і при їх підтримці був обра

Читати Далі
Олександр iII - це ... Що таке Олександр III?

Олександр iII

(Alexander), Роланд Бандінеллі (Rolandus Bandinelli) - Папа Римський (7. 09. 1159-30. 08. 1 181 ); рід. в Сієні (Італія), розум. в Чивита-Кастеллана (Італія). Освіту здобув у Болонській школі (майбутній Болонський ун-т), в 1139 почав викладати там же богослов'я і канон. право. Потім став каноніком кафедр.

Читати Далі
Олександр iII Романов - це ... Що таке Олександр III Романов?

Олександр iII Романов

Російський імператор (з 1881), син імп. Олександра iI; рід. 26. 02. 1845 С.-Петербург, розум. 20. 10. 1894, Лівадія (Крим). Зійшовши на престол після вбивства імп. Олександра II, А. здійснив стабілізацію держ. ладу в Росії. Основою політ. поглядів А. була апологія необмеженого самодержавства в якості одного з невід'ємних підвалин рус.

Читати Далі
Олександр iV - це ... Що таке Олександр IV?

Олександр iV

(Alexander), Рінальдо (Rinaldo) - Папа Римський (12. 12. 1254-25. 05. тисячу двісті шістьдесят один); рід. в Іенне (Італія), розум. в Вітербо (Італія). Був племінником Папи Григорія IX, який в 1227 звів його в сан єп. Остійскіх і в гідність кардинала. Людина спокійного характеру, А. не прагнув до вирішення політ.

Читати Далі
Олександр Невський - це ... Що таке Олександр Невський?

Олександр Невський

Великий князь, воєначальник, святий Російської Правосл. церкви; рід. 30. 05. 1219, Переславль Залеський, розум. 14. 11. 1263, Городець. Син князя Ярослава Всеволодовича, А. з 1236 княжив у Новгороді. 15. 07. 1240 розгромив в гирлі Неви шведський воєн. загін; за цю перемогу А. був прозваний "Невським".

Читати Далі
Олександр Олександрійський - це ... Що таке Олександр Олександрійський?

Олександр Олександрійський

(Άλέξανδρος, Alexander), св. - архієпископ, богослов; розум. 18. 04. 328. Був обраний на Олександрійську кафедру ок. 312. Ставши свідком виникнення арианского спору (аріанство), спочатку намагався переконати Арія, що його ідеї суперечать Переданню; переконавшись у марності своїх зусиль, А. зібрав в 318 місцевий собор, в якому взяло участь бл.

Читати Далі
Олександр Константинопольський - це ... Що таке Олександр Константинопольський?

Олександр Константинопольський

(Άλέξανδρος, Alexander), св. - єпископ Константинопольський (314-337), переконаний противник аріанства. Брав участь в I Нікейському соборі. Довгий час вважалося, що А. було адресовано послання Олександра Олександрійського проти аріан. Пам'ять А. в Католицькій Церкві (по Римському мартирологу) - 28 серпня, в Руській Правосл.

Читати Далі
Олександр Гельський - це ... Що таке Олександр Гельський?

Олександр Гельський

( Лат. Alexander Halensis, англ. Alexander of Hales) - монах-францисканець (OMin), богослов і філософ, Doctor irrefragabilis (Доктор незаперечний); рід. ок. 1185, Хейлз (ймовірно, суч. Хейлзоуен в графстві Шропшир, Англія), розум. 21. 08. 1245, Париж. Ок. 1220 став магістром богослов'я. У своїх лекціях вперше використав Сентенції Петра Ломбардского в якості базового навчального тексту.

Читати Далі
Олександр vI - це ... Що таке Олександр VI?

Олександр vI

(Alexander), Родріго Бóрджа (Rodrigo de Borgia) - Папа Римський (11. 08. 1492-18. 08. 1503), виходець із знаменитого сімейства Борджіа; рід. 1. 01. 1431, Хатива (Іспанія), розум. в Римі. Після закінчення юридичного ф-ту Болонського ун-ту А., завдяки заступництву свого дядька Папи Калікста III, зробив стрімку духовну кар'єру: в 1456 став кардиналом, а в 1457 - віце-канцлером Римської Церкви.

Читати Далі
Олександр vII - це ... Що таке Олександр VII?

Олександр vII

(Alexander), Фабіо Кіджі (Fabio Chigi) - Папа Римський (7. 04. 1655-22. 05. 1667); рід. 13. 02. 1599 Сієна (Італія), розум. в Римі. Походив з відомої аристократичної сім'ї; отримав прекрасну освіту і зберіг протягом усього свого життя різнобічні науч. інтереси, захоплюючись математикою, архітектурою, поезією, мистецтвом.

Читати Далі